Ha hirtelen beszédzavar alakul ki, féloldali végtaggyengeség és szájzsibbadás lép fel, s az illető "félrehúzódik", azonnal mentőt kell hívni - hívja fel a figyelmet a csütörtökön útjára indított Stroke - Ne késlekedj kampány. Az említetteken túl további tünet lehet még a többi között a kettőslátás, a csökkenő látásélesség, a hirtelen egyensúlyvesztés és a szédülés is.
"A Magyar Stroke Társaság célja ezzel a kezdeményezéssel, hogy minden ember megismerje és tisztában legyen az agyi érkatasztrófa tüneteivel. Ezek közül a három legjellemzőbb a hirtelen kialakuló beszédzavar, a féloldali végtaggyengeség és a félrehúzódó száj" - tájékoztatott Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke a kampányindító sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten. "A tünetek felismerése után nem szabad várni, hanem azonnal mentőt kell hívni, mivel csak 3 órán belül van lehetőség hatásos segítséget nyújtani."
A stroke (szélütés) kockázati tényezőit két csoportba lehet osztani: az életmódbeli kockázati tényezők a magas vérnyomás, a túlsúly, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás. A kockázati betegségek közé tartozik a cukorbetegség, a szívritmuszavar és a magas vérnyomás.
Amennyiben ez időben, 3 órán belül megtörténik, remény van olyan mértékben minimalizálni az agykárosodást, hogy a beteg maradandó tünetek nélkül meggyógyulhat. A neurológus szakembereknek ugyanis 3 óra áll a rendelkezésükre, hogy megkezdjék az életmentő vérrögoldó eljárást.
Magyarországon évente 40-50 ezren kapnak stroke-ot, 13 ezer ember veszti életét agyi érkatasztrófa miatt, a betegek 25 százaléka fiatalabb mint 60 éves. A szélütés kihathat a beteg további életére is: a statisztikák szerint a túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12-18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24-53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 százaléka küzd a depresszióval.
A stroke világszerte a harmadik halálok, becsült adatok szerint Magyarországon jelenleg 200-250 ezren élnek a betegség árnyékában.
Animáció: HáziPatika.com