Az elsődleges prevenció mindig arra irányul, hogy ténylegesen megelőzzük a betegségek, sérülések kialakulását. Ha azonban már megtörtént a baj túl vagyunk például egy infarktuson, fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés, a rendszeres szakorvosi gondozás és az esetleges diéta betartása, a helyes életmód kialakítása.
Amennyiben megfelelő és hosszú távú (legtöbbször az élet végéig tartó) szekunder (másodlagos) prevenciós stratégiát alakít ki a kezelőorvos, akivel a beteg együttműködik, azzal az újabb infarktus és a késői szövődmények (például szívelégtelenség ) is elkerülhetők, végső soron pedig javulnak a túlélési esélyek.
Ég veletek, káros szenvedélyek!
A szív- és érrendszeri betegségek kialakulására nézve az egyes rizikófaktorok kiiktatása az első és legfontosabb lépés egy egészségesebb élet felé. A kardiovaszkuláris megbetegedések eredményesen legyőzhetők és visszaszoríthatók a dohányzás (a passzív is!) és a különféle élvezeti szerek fogyasztásának kiiktatásával.
Mozgás!
A mozgásszegény életmódot fel kell számolni, azaz a rendszeres mozgás, sport, illetve egészen pontosan a heti legalább 3 alkalommal (20-40 perces) végzett, aerob fizikai tréning (pl. gyaloglás, úszás, kerékpározás) beiktatásával kell megbarátkozni. Kérjünk egyénre szabott "edzéstervet"! Az infarktuson átesett betegeknek erősen javasolt részt venni a kórházi vagy ambuláns rehabilitációs tréningeken is!
Az asztalra sem kerülhet akármi
Táplálkozásunk átalakítása a másodlagos megelőzés sarokpontja lehet: a szívinfarktuson átesett betegnek a telített zsírok fogyasztást kell mérsékelnie, illetve a koleszterin-bevitelt. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a bevitt kalória mindössze 30%-a lehet csak zsír, ennek pedig csak a harmada telített zsír. A diéta során a legfontosabb, hogy a komplex szénhidrátok, egyszeres vagy többszörösen telítetlen zsírok kapjanak hangsúlyt, amiből pedig sosem lehet eleget enni, azok a zöldség- és gyümölcsfélék, a teljes őrlésű gabonafélék , az alacsony zsírtartalmú diétás készítmények, illetve a sovány hús- és tejtermékek.
Szűrés, kontroll - mindenek előtt
A másodlagos megelőzés során nem elhanyagolható a szakorvosi gondozás, azon belül pedig a szűrések szerepe sem, hogy a kóros folyamatok kialakulásához vezető tényezőket időben felismerjék és ellássák. Mindig keressük fel időben orvosunkat az esedékes kontrollok, kivizsgálások miatt, a labort és egyéb diagnosztikai vizsgálatokat ne bagatellizáljuk el!
Gyógyszerszedés előírás szerint
A vérlemezték összetapadásának (aggregáció) gátlása terápiás vezérelv az infarktuson átesett betegeknél, ennek fontos szereplője lehetőség szerint a régóta ismert és a mindennapokban is gyakran használt acetilszalicilsav. Nagy szerepük van az ún. béta-blokkolóknak is: minden betegnek javasolt adni, ha nincs ellenjavallat, szintén az akut szakban elkezdve, hosszú távon. Szóba jön még az ACE-gátló, a lipidcsökkentő kezelés is, orvosi rendelvény szerint - itt is rendkívül fontos a beteg orvosával való együttműködése, az előírt dózisok rendszeres, előírás szerinti alkalmazása .