A vas a vörösvértestben található hemoglobin nélkülözhetetlen összetevője, amely oxigént szállít a tüdőből a szövetekbe, emellett támogatja egyebek közt az izomanyagcserét, szükség van rá egyes hormonok szintéziséhez, valamint gyermekkorban hozzájárul a növekedéshez és a neurológiai fejlődéshez is. A felnőttek szervezetében található elemi vas nagy része a hemoglobinban, a maradék pedig a májban, lépben, csontvelőben vagy az izomszövetben raktározódik el. Vizelettel, széklettel, bőrhámlással, hajhullással vagy körömvágáskor mindenki, mindennap veszít vasat, baleseteknél, műtétek során, valamint a nők esetében a menstruáció alatt azonban a jelentősebb mennyiségű vérzéssel már jóval nagyobb mértékű a vasvesztés is.
Vashiány tünetei
A vashiánynak különböző fokozatai lehetnek az enyhétől egészen a vashiányos vérszegénységig. Ha a szervezet nem jut elegendő vashoz, akkor azt különböző tünetekkel jelzi. Leggyakrabban tartós fáradtság jelentkezik, amelyet koncentrációzavar, feledékenység kísérhet, idővel csatlakozhat hozzá a sápadtság, fertőzésekre való fokozott hajlam, halláscsökkenés, hajhullás, fejfájás, nyelvduzzadás, afták, ajakberepedések, körömproblémák, légszomj, zúzódások, bevérzések, fázósság vagy például a nyugtalan láb szindróma. Vashiány az egészséges embereknél is előfordulhat, ám bizonyos betegségek – például felszívódási zavarok – különösen hajlamosíthatnak rá.
Javasolt vasbeviteli referenciaérték vashiány megelőzéséhez
Az NRV (Nutrient Reference Value) rövidítés magyarul a tápanyag-beviteli referenciaértéket, azaz a felnőttekre vonatkozó ajánlott napi beviteli mennyiséget mutatja. Ez az a minimális (!) mennyiség, amire szükség van a vashiány megelőzéséhez. A vashiány megelőzése érdekében a vas ajánlott étrendi beviteli mennyisége a nemek és életkor szerint a következő:
0-6 hónapos korig: 0,27 mg
7-12 hónapos kor között: 11 mg
1-3 éves kor között: 7 mg
4-8 éves kor között: 10 mg
9-13 éves kor között: 8 mg
14-18 év kor közötti fiúk esetében: 11 mg
14-18 év kor közötti lányok esetében 15 mg
19-50 éves kor közötti férfiak esetében: 8 mg
19-50 éves kor közötti nők esetében: 18 mg
Terhesség esetén: 27 mg megelőzésre, de 30-60 mg a kezelésre (WHO ajánlása szerint)
Szoptatás alatt: 10-30 mg
51 éves kor felett: 8 mg
Hatékony vasbevitel mellett is szükség lehet vaspótlásra
Alapvetően a kiegyensúlyozott, vegyes étrend elegendő lehet ahhoz, hogy a szervezet hozzájusson az egészséges működéséhez szükséges vasmennyiséghez – kivéve a terhesség és szoptatás időszakát. Érdemes azonban tudni, hogy az étrendi vasnak két fő formája van: a szervezetben jól felszívódó hemvas és a nehezebben hasznosuló nemhemvas. Míg a húsokban és a tenger gyümölcseiben egyaránt megtalálható a hem- és nemhemvas is, addig a növények (például bab, borsó, kelkáposzta) csak nemhemvasat tartalmaznak (éppen ezért a húsmentes étkezés önmagában is megnövelheti a vashiány kialakulásának kockázatát).
Bár a változatos táplálkozásra mindkét nemnek minden életkorban kiemelten törekednie kell, bizonyos életszakaszokban vagy életmód mellett szükség lehet vaspótlásra is. Kifejezett vashiányos tünetek észlelésekor már nem a megelőzésre, hanem a vashiány kezelésére van szükség ahhoz, hogy elkerüljük a vashiányos vérszegénység kialakulását. Magas elemivas-tartalmú vaspótló gyógyszerek szedése szükséges legalább három hónapon át ahhoz, hogy a kiürült vasraktárakat fel tudjuk tölteni. A patikában keressünk olyan vény nélkül kapható vaspótló gyógyszert, amely kényelmesen, lehetőleg kevés mellékhatással és a túladagolás veszélye nélkül szedhető.