Már a kereskedelmi forgalomban kapható konyhasók többségében is van mikroműanyag. Egy osztrák teszt ugyanis 10 vizsgált termékből 7-ben kimutatta a 0,05 és 0,5 milliméter közötti átmérőjű műanyagrészecskék jelenlétét – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Ez a termék kifejezetten rosszul teljesített
Az osztrák FoodWatch cikkére hivatkozva azt írták, hogy a legtöbb mikroműanyagot a „darálós” Kotányi tengeri sóból mutatták ki. Bebizonyították továbbá, hogy a mikroműanyag az őrlés közben kerül a sóba.
Annak érdekében, hogy a fogyasztók szervezetébe a lehető legkevesebb mikroműanyag kerüljön be, nem javasoljuk a műanyagból készült, eldobható fűszermalmok használatát. Ezek helyett inkább egy rozsdamentes acélból készült, újratölthető változat beszerzését ajánljuk” – írták a vizsgálatot végző szakértők.
A tengeri só sem jobb
A kutatás során 5-féle tengeri sót is vizsgáltak – mindegyikben találtak mikroműanyagokat. Ezek vélhetően azért kerülnek bele a termékekbe, mert a sókristályokat a már eleve műanyagrészecskékkel szennyezett tengervízből szűrik ki. „Ebből is látszik, hogy amíg nem sikerül gátat szabni a természetbe kerülő műanyagmennyiség folyamatos növekedésének, addig számítani kell arra, hogy a mikroműanyagok valamilyen formában az asztalunkra is kerülhetnek” – idézte a tanulmány a Rizikometer.