Időnként nemcsak a reflux-betegség okozta kellemetlen tünetekkel kell megküzdenünk, hanem súlyos, az életminőséget jelentősen befolyásoló szövődményekkel is. Ilyenkor már nem elég az, ha egyszer-egyszer bekapunk egy tablettát, vagy tartózkodunk a zsíros ételektől.
A nyelőcsőfekély akkor alakulhat ki, ha a hosszú ideje tartó reflux-betegséget nem kezelik megfelelően. A nyelőcsőbe visszacsorgó, maró hatású gyomornedvek komoly sérüléseket, sebeket okozhatnak a nyelőcső falán: ezekre először gyulladással, majd fekélyesedéssel reagál a szervezet. A sebek olyan mélyekké válhatnak, hogy a nyelőcsőben lévő apró erek is sérülnek, így folyamatos vérzés, véres köpet vagy véres hányás is jelentkezhet.
Honnan tudjuk, hogy baj van?
A reflux-betegségekkel küzdők közel egyötödénél jelentkezik a betegség valamilyen szövődménye. Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha hányást, vérzést, állandó köhögést, fulladást, nyelési nehézségeket (vagy fájdalmas nyelést), megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenést tapasztalunk.
A nyelőcsőfekély gyógyítása
A nyelőcsőfekély kezelésénél elsősorban a reflux-betegség tüneteit kell enyhíteni (illetve a háttérben meghúzódó ok, például a gombás vagy bakteriális fertőzést kell gyógyítani), valamint igyekezni kell teljesen megakadályozni, hogy a gyomornedvek visszakerüljenek a nyelőcsőbe. A gyomorsav ugyanis újra és újra felmarja a nyelőcső felszínét, nemcsak a korábban keletkezett sebek gyógyulását nehezítve, de újabb fekélyeket is okozva.