Böfögni természetes dolog, egyes helyzetekben viszont kénytelenek vagyunk visszatartani. Vajon hogyan hat ez a testünkre?
Miért böfögünk?
A böfögés leggyakrabban olyankor jelentkezik, mikor levegőt nyelünk, ami többféle módon is megtörténhet, például ha szénsavas italt iszunk, túl gyorsan eszünk, vagy rágógumit rágunk. Minden alkalommal, amikor oxigén, szén-dioxid vagy nitrogén kerül a gyomrunkba, a szervezetünk böfögéssel próbálja eltávolítani a felesleget. A levegő felfelé törekszik, a nyelőcsövön keresztül a szájüregbe, majd onnan kifelé - ez a böfögés.
Mi történik, ha visszatartjuk?
A legjobb, ha mindig böfögünk, amikor kell. Ha visszanyeljük, akkor valószínűleg hamarosan úgyis újra böfögnünk kell. Ha visszatartjuk, akkor egy idő után emésztési problémák jelentkezhetnek, mivel a gázok eljutnak a vékonybélbe. Ha a gáz sikeresen keresztülhalad az emésztőrendszeren, akkor szellentésként távozik. Ha mégsem, és az emésztőrendszerben marad, akkor felfúvódást, puffadást okozhat, ami kellemetlen lehet.
A felesleges gáznak így vagy úgy, de távoznia kell. Ha ugyanis a gáz felgyűlik a beleinkben, annak a puffadás mellett komolyabb hasfájás is lehet a következménye, ami miatt az érzékenyebbek akár ágynak is eshetnek.
Mit tegyünk, ha böfögnünk kell?
A gázképződés teljesen normális testi funkció, ami miatt nem kell szégyenkeznünk. Ha társaságban szeretnénk elkerülni a kellemetlen helyzeteket, akkor kérjünk elnézést, menjünk kicsit távolabb, és amikor csak tehetjük, böfögjünk , mert visszanyelni, és bent tartani nem egészséges. Ezt fontos, hogy a gyerekeknek is megtanítsuk - természetesen azzal együtt, hogy társaságban, legfőképpen étkezés közben, az asztalnál böffenteni illetlenségnek számít.
Forrás: care2.com