A máj hatalmas felelősséggel bír. Számos szerepe közül a legismertebbek közé tartozik a vér szűrése, a tápanyagok feldolgozása és az energia tárolása. Pont a rengeteg feladat miatt megannyi veszélynek van kitéve, nem csak az alkoholnak - írja a Health.com.
Alkohol
A legtöbb májbetegség okozója az alkoholfogyasztás. Becslések szerint a nagyivók 10-15%-ánál alakul ki májhegesedés. Ez azt jelenti, hogy a mértékletes ivás (vagy a teljes absztinencia) nagyban hozzájárulhat a máj egészségének megőrzéséhez. Már kialakult májkárosodás esetén is sokat segíthet, ha egyáltalán nem iszunk alkoholt.
Cukros üdítők
A cukros italok nemcsak elhízáshoz, hanem májkárosodáshoz is vezethetnek. Egy 2015-ös tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik naponta egy vagy több cukorral édesített italt fogyasztottak, magasabbak voltak a zsírmájbetegség markerei, mint azoknál, akik nem egyáltalán nem ittak cukros üdítőket, vagy akik a diétás változatokat (bár ez nem jelenti azt, hogy a diétás üdítők egészséges választásnak számítanak). Ez a kockázat a már elhízott vagy túlsúlyos embereknél volt a legmagasabb. Ha a májsejtekben túl sok a zsír, májzsugor és májelégtelenség léphet fel.
Elhízás
Az elhízás feltehetően szerepet játszik a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) kialakulásában, amiről akkor beszélünk, ha túl sok zsír tárolódik a májsejtekben. Bár a szakértők nem tudják pontosan, hogy mi okozza ezt az állapotot, de összefüggésbe hozható a metabolikus szindrómával, a magas vérnyomással, a magas trigliceridszintekkel és az elhízással is.
Hepatitisz
A hepatitisz B és C felelős a májrák legtöbb esetéért világszerte. A hepatitisz C fertőzött vérrel való érintkezés útján terjed, vagyis elkapható tűk közös használatából, védekezés nélküli szextől, és ritkán vérátömlesztés során. A piszkos tűvel történő tetoválás szintén kockázatos tényező. Gyógyszerekkel kezelhető, ha időben észreveszik.
A hepatitisz B is fertőzött vér útján terjed, de kevésbé gyakori, mivel védőoltással megelőzhető.
Örökletes betegségek
Egy örökletes betegség, a hemokromatózis például vasfelhalmozódást okoz a szervezetben, ami májzsugorodást és végül májelégtelenséget okozhat. Kevésbé gyakori a Wilson-kór, amely rézfelhalmozódást okoz a szervezetben, és nemcsak a májat, hanem az agyat és más szerveket is károsítja.
Ugyan egyik betegség sem gyógyítható, de gyógyszerrel kezelhetők.
Autoimmun betegségek
Amikor a szervezet immunrendszere tévesen megtámadja a májat, azt autoimmun hepatitisznek nevezzük. Ugyanilyen autoimmun betegség az epeút-hegesedés (primer biliaris cirrhosis). Egyik sem gyógyítható, de kezelhetők.
Paracetamol
Számos vény nélkül kapható gyógyszer tartalmaz paracetamolt, azonban ha az előírtnál többet veszünk be, az már májelégtelenséghez vezethet. Mindig tartsuk be a betegtájékoztatóban leírtakat!
Dohányzás
A dohányzás - sok más betegség mellett - növelheti a májrák és a májzsugor kockázatát. Egy 2013-as tanulmány szerint a dohányzás az alkoholfogyasztástól függetlenül a májzsugor fokozott veszélyét eredményezi.