Minden bizonnyal szerepet játszik benne a kevés mozgás, a stressz, az egészségtelen táplálkozás, az elhízás, a dohányzás, a környezetszennyező anyagok, kemikáliák és az ülőmunkák elterjedése is. A Prevention gyűjtése alapján ezeket vesszük sorra.
Hízás, túlsúly
Pár plusz kiló negatívan befolyásolhatja a hímivarsejtek számát és mozgékonyságát is. Ennek az az oka, hogy a plusz zsír a tesztoszteront ösztrogénné alakítja. Fontos tudni, hogy a túl alacsony testsúly sem kedvez az ivarsejteknek - az optimális a normál, egészséges súly fenntartása.
A herék túlmelegedése
Ha egy pár teherbe eséssel próbálkozik, a férfinak érdemes kerülni a szaunát, gőzfürdőt, melegíthető ülést, és általában minden olyan helyet és helyzetet, ahol a heréi magas hőnek vannak kitéve. Ez a szerv nem véletlenül van a testen kívül: a hőmérsékletének alacsonyabbnak kell lennie a testénél, különben nem termel elég ivarsejtet.
Láz
Bizonyos betegségek átmeneti csökkenést idézhetnek elő a spermaszámban, például az olyanok, amelyek lázzal járnak. Ez a hatás akár több hónapig is kitarthat.
Dohányzás
Több kutatás is kimutatta, hogy a dohányzás csökkenti a spermaszámot, és növeli az abnormális külsejű és kevésbé mozgékony spermiumok számát. Minél többször gyújt rá valaki naponta, annál kevesebb lesz az egészséges hímivarsejtje.
A meddőség hat párból körülbelül egyet érint. Meddőséget akkor diagnosztizálnak, ha a magzat minden természetesen módon történő próbálkozás ellenére egy év alatt sem fogan meg. A férfi meddőségről pedig akkor beszélünk, ha a probléma okozója a páros férfi tagja. A meddő párok mintegy 30 százalékánál a férfi a terméketlenség okozója. Ennek számos oka lehet, s a gyógyulás esélye is az okoktól függően változik.
Alkohol
Minél gyakrabban néz valaki a pohár fenekére, annál jobban csökken a spermaszáma. Már heti öt ital is mérhetően csökkenti a hímivarsejtek mennyiségét, a napi szinten alkoholizálóknak pedig akár 33 százalékkal kevesebb lehet a nemzőképes spermiumuk.
Koffein
Bár ez a kevésbé "veszélyes" tényezők közé tartozik, de szakértők azt javasolják, hogy a gyermeknemzéssel próbálkozó párok férfitagjai ne igyanak napi egy-két kávénál többet.
Tévézés
Egy brit kutatás szerint azoknak a férfiaknak, akik hetente húsz, vagy több órát tévéznek, több, mint negyven százalékkal alacsonyabb a spermaszámuk, mint azoknak, akik nem, vagy csak keveset néznek tévét. Fontos tudni, hogy alapvetően nem a tévével van a gond, hanem azzal, hogy ez alatt az idő alatt nem végeznek semmiféle fizikai aktivitást. A környezetszennyező anyagok, kemikáliák is minden bizonnyal hozzájárulnak a spermiumszám csökkenéséhez.
Forrás: prevention.com