A máj az egyik legfontosabb szervük, hiszen mindent feldolgoz, ami bekerül a szervezetünkbe. Számos funkciója közül a méregtelenítés kiemelkedő jelentőségű. Nézzük, milyen rossz szokásokat érdemes elkerülni, ha meg akarjuk őrizni e fontos szervünk egészségét!
Túlzott alkoholfogyasztás
Májbetegek egyáltalán nem fogyaszthatnak alkoholt - sört se
A máj ugyan nagyon hatékonyan gyógyítja meg saját magát, de az alkohol miatt bekövetkező sejtpusztulásból általában már nem tud felépülni. Az eredmény: a máj elzsírosodása, gyulladása, illetve májcirrózis (vagyis a szerv hegesedése), és a máj hatékonyságának jelentős csökkenése, végső esetben pedig a máj sejtjeinek daganatos elfajulása.
Túlzott gyógyszerfogyasztás
A máj feladata az is, hogy a szájon át szedett gyógyszereket, gyógynövényeket, étrend-kiegészítőket lebontsa, feldolgozza. Ezek többsége nem okoz komolyabb problémát a májnak, de ha túl sokat szedünk bizonyos gyógyszerekből, az az évek során sajnos károsíthatja a májunkat.
A károsodás mértéke az enyhétől a nagyon súlyosig terjedhet. Az egyik legkomolyabban károsító hatású gyógyszer-hatóanyag az acetaminofen, mely sok fájdalomcsillapítóban, megfázás elleni szerekben található meg. De nemcsak a gyógyszerek lehetnek veszélyesek! Például az A-vitaminnak is van májkárosító hatása, ha túl nagy dózisokban szedjük.
Dohányzás
Úgy gondolhatjuk, hogy a dohányzás csak a tüdőre káros (meg talán a kardiovaszkuláris rendszerre, és persze a bőrünkre...), de a szervezetünkbe jutó vegyületeket ugyanúgy a májnak kell feldolgoznia. A dohányfüstben található méreganyagok oxidatív stresszt okoznak, és tartósan károsíthatják a máj sejtjeit . Az oxidatív stresszt tartják a fibrózis fő okozójának. A mérgező vegyületek az évek folyamán fokozatosan rontják a máj méregtelenítő képességét is.
Alváshiány A túl kevés alvásnak számos kellemetlen mellékhatása ismert, a romló kognitív funkcióktól a krónikus betegségekre való fogékonyság növeléséig. A máj károsodása is ezek között van: egy nemrég publikált amerikai tanulmány bizonyítékot talált arra, hogy az alváshiány oxidatív stresszt okoz a májban.
Emellett azoknál, akik keveset alszanak vagy váltott műszakban dolgoznak, így a biológiai ritmusuk felborul, a máj nem tudja megfelelően feldolgozni a zsírt és arra sem képes teljes hatékonysággal, hogy regenerálja önmagát. A máj károsodása ezért a keveset alvó emberekben felgyorsul.
Elhízás és alultápláltság
Igen jellemző, hogy az elhízott emberek valójában alultápláltak, hiszen nem jó minőségű, tápanyagokban szegény ételeket fogyasztanak. Így a testsúlyuk nagy, azonban vitaminokban, ásványi anyagokban hiányt szenvedhetnek.
Ez két szempontból is károsan hat a májra: egyrészt a túl sok zsírt és cukrot nem tudja feldolgozni a máj, így az a májban raktározódik el. Másrészt, a vitaminhiány miatt a máj nem tud megbirkózni az oxidatív stresszel sem. Az eredmény: a máj elzsírosodása, gyulladása, illetve májsejtek pusztulása.