Egyre nő a pajzsmirigybetegek száma, ami összefügg az életmóddal, a stresszel, a dohányzással, illetve bizonyos környezeti ártalmakkal - mondta Koppány Viktória endokrinológus. A szakértő hozzátette: szerencsére emellett a vizsgálati eljárások is finomodtak, illetve a betegek az ismeretterjesztések miatt hamarabb felismerik azokat a tüneteket, amelyek miatt orvosi vizsgálatra van szükség.
A pajzsmirigyzavarok jelei
A pajzsmirigy-eltérés az egyik leggyakoribb hormonális elváltozás. A pajzsmirigy alulműködésének jellemző tünetei között említette a szakértő a fáradékonyságot , a hízékonyságot, a hajhullást, illetve a nőknél a menstruációs zavarokat vagy a teherbeesés nehézségét, míg a felülműködést egyebek mellett a remegés, a verejtékezés, a gyors fogyás, a szapora szívműködés és az idegesség jelzi.
A pajzsmirigy problémái életünk bármelyik szakaszában jelentkezhetnek gyermekkortól idős korig, de nőknél jobbára gyakrabban, mint férfiaknál. A túl- és alulműködés sokaknak okoz problémát, de kialakulhat pajzsmirigygyulladás, a jódhiány pedig golyvához vezethet.
Koppány Viktória felhívta a figyelmet arra is, hogy a pajzsmirigybetegség gyakran öröklődik, jellemzően női ágon, anyáról lányára. A betegség enyhébb fokozatánál elég lehet az életmódváltás, de van olyan helyzet, amikor gyógyszeres kezelést kell kezdeni - tette hozzá.