Ezt jelzi, ha nem tudunk vizelni

Ha nem tudunk vizelni, az akkor is nagyon kényelmetlen, ha közben úgy érezzük, hogy kell, és akkor is, ha nem érezzük az ingert, de úgy gondoljuk, hogy már éppen itt lenne az ideje. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy ilyenkor milyen okok lehetnek a háttérben.

Hogy miért nem jön a vizelési inger, annak részleteit a Men's Health cikke gyűjtötte össze. Ha már régen ittunk, és a hólyagunk viszonylag üres, akkor nagyon egyszerű a dolog: igyunk néhány pohár vizet, és máris minden meg van oldva. Ugyanakkor Dr. Jed Kaminetsky, a NYU Langone Health urológusa szerint néha nem ez áll a háttérben, hanem például a prosztata gyulladása vagy megnagyobbodása. Mivel a prosztata a húgyhólyag alatt helyezkedik el, a megnagyobbodása és gyulladása is okozhat vizeletürítési nehézségeket - ezek az idősebb férfiak körében elég gyakoriak. A háttérben állhat még valamilyen nemi betegség is, a chlamydia, a gonorrhea vagy éppen a genitális herpesz is okozhat prosztatamegnagyobbodást.

A vizeletünk színe erről árulkodik Biztosan sokan tapasztalták már, hogy vizeletük nem mindig ugyanolyan színű. A változásokból sok következtetést levonhatunk a szervezetünk állapotával kapcsolatban.

Sérülés vagy fertőzés is állhat a panaszok mögött

A medencét ért trauma (például egy ütés vagy rúgás) hatására megsérülhet a húgycső, esetleg elzáródás alakulhat ki benne, ami miatt szintén vizelési nehézségek léphetnek fel. Bizonyos kábítószerek, mint a ketamin, a kokain, vagy éppen egyes receptre felírt gyógyszerek is hatással lehetnek a vizeletürítésre. Egy, a BMJ Case Reports című szaklapban megjelent tanulmány szerint a rendszeres ketaminfogyasztás akár visszafordíthatatlan károsodást is okozhat a húgyúti rendszerben.

Több dolog is állhat amögött, ha nem tudunk vizelni. Fotó: Getty Images
Több dolog is állhat amögött, ha nem tudunk vizelni. Fotó: Getty Images

A húgyúti fertőzésektől a vesekőig sok minden okozhat elzáródást a húgyutakban, aminek hatására a vizeletürítés nehézzé, vagy akár lehetetlenné is válhat. Ha jelentősebb mennyiségű folyadékfogyasztás után erős vizelési ingert érzünk, de mégsem vagyunk képesek üríteni, akkor minél hamarabb forduljunk orvoshoz.

Mit tehetünk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vizeletürítés beindításában segíthet, ha sok folyadékot iszunk - ezt mindenképpen tegyünk meg, ha a vizeletünk nagyon sötét , vagy egyáltalán nem tudunk vizelni, valamint szédülünk és hányingerünk van. A meleg ülőfürdő is segíthet, amennyiben nem a folyadékhiány, illetve a dehidratáció áll a háttérben. A meleg ülőfürdő segít ellazítani a medencefenék izmait. Ezt olyankor érdemes megpróbálni, amikor magát a vizelési ingert határozottan érezzük, viszont valamiért mégsem tudunk üríteni. Ha 36 óra eltelik úgy, hogy nem vizeltünk, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.