Mi az a bronchitis?
A köznyelvben hörghurutnak is nevezik, és a tüdő hörgőinek belső felszínét bélelő nyálkahártya gyulladását jelenti. Nagyon gyakran jelentkezik akut gyulladás formájában, ilyenkor gyakran a légcsövet is érinti. A heveny bronchitis rendszerint külső beavatkozás, kezelés nélkül is nyomtalanul, maximum néhány hét alatt meggyógyul. A krónikus bronchitis ezzel szemben a hörgők olyan tartós gyulladását takarja, melynél az évek folyamán szerkezeti változás is kialakul a hörgők falában, és komoly légzésfunkciós zavarokkal jár.
Az akut bronchitis okozói
Elsősorban vírusok, kisebb százalékban baktériumok okozzák. A heveny hörghurut legtöbbször a meghűlésre jellemző panaszokkal kezdődik és leggyakrabban télen fordul elő. A légszennyezés, esetleges megfázás, fáradtság, stressz, illetve a vitaminhiányos étrend elősegítheti a betegség kialakulását. A bronchitis háttérében állhat allergia , illetve irritatív anyagok (savak, oldószerek gőze, kéndioxid, ammónia stb.) belélegzése is.
A krónikus bronchitis nagyon gyakori betegség a dohányosok, illetve a városi, szennyezett levegőjű környezetben élők körében, és különösen a 40 év felettieket érinti. A dohányfüstben lévő anyagok károsítják a légutak nyálkahártyáját, különösen a leszívott dohányfüsttel közvetlenül érintkező csillószőrös hengerhámot . A dohányfüst a hörgők öntisztuló képességére is hatással van, így a bakteriális és vírusfertőzésekre is fogékonyabb lehet az erős dohányos.
A hörghurut tünetei
A bronchitis tünetei elsősorban a szegycsont mögötti, mellkasi fájdalom és a köhögés (melynél a beteg gyakran váladékot köhög fel). Az akut bronchitist nem mindig kíséri láz. A krónikus bronchitisben szenvedő betegek tünetei nagyon változatosak lehetnek a stádiumtól függően: kezdetben reggeli köpetürítés, köhögés, később nehézlégzés, előrehaladott stádiumban az oxigénhiány jeleként cianózis, a jobb szívfél-elégtelenség miatt a lábszárakon jelentkező ödéma is előfordulhat.
Az akut bronchitis a legtöbbször önmagától, különösebb beavatkozás nélkül (esetleges lázcsillapítással, pihenéssel, sok folyadék fogyasztásával) gyógyul, szövődménye csak a legyengült immunrendszerű embereknél lehet.
A krónikus bronchitisnél ezzel szemben nagyon fontos a kezelés - elsősorban a dohányzás abbahagyása és a károsodás mértékének megállítása -, mert a hörghurutnak számos súlyos következménye lehet, a visszatérő gyulladásoktól a légzési nehézségeken át a fibrózisig. A krónikus bronchitis azonban nem gyógyítható teljesen, a cél a minél kisebb károsodás és a megfelelő életminőség visszaállítása és fenntartása.