Csökkentse a refluxért és a gázokért felelős élelmiszereket
Ahhoz, hogy csökkentse a gyomorégést okozó savtúltengést, hanyagolja a fűszeres, zsíros ételeket, a csokoládét, a paradicsomos szószokat, a ketchupöt, kávét. Így étkezés után sem lesznek panaszai. Puffad? Kerülje a kemény cukorkákat, szénsavas italokat, és a brokkolit, karfiolt, babot, korpát, mert ezek az ételek megerjednek a belekben, amitől felpuffad.
Bélmozgás: ha fel kell kötni, ami letapadt
A rostos zabpehely, a teljes kiőrlésű gabonák, a friss gyümölcsök és zöldségek fellazítják a székletet, emiatt könnyebben tud távozni. A víz is segíthet.
Savlekötők: ha már a diéta sem segít a gyomorégésen
Hasmenés ellen: hagyja abba a rohangálást
A loperamid-hidroklorid (lopedium, imodium) hatóanyagot tartalmazó készítmények lassítják a bélműködést, emiatt hatásosak a hasmenés kezelésében, de például az IBS okozta egyéb tüneteken nem segítenek. Hasmenés esetén hidratálja szervezetét, és keresse fel háziorvosát, ha tíz nap után sem múlnak el a tünetek.
Probiotikumok: megnyugtatják a beleket
Vizsgálatok is kimutatták, hogy a probiotikumok enyhítik az IBS okozta puffadásos tüneteket. Az még nem tisztázott, hogy pontosan melyik baktériumtörzsek a leghatásosabbak, ezért ajánlott a lactobacullus és a bifidobacterium bevitele.
Gyógyszerek: ha már semmi nem segít
Az aloszetron hatóanyag csökkenti a hasmenést, a linaclotide és lubiprostone a székrekedés tüneteit enyhíti, a dicyclomine pedig görcsoldó hatású.
Vannak hatékony gyógyszerek a gyomorbaj ellen!
Hashajtók
Az ozmotikus hashajtók elősegítik a víz visszaszívását a vastagbélbe, hogy az fellazítsa a székletet. A biszakodil hatóanyagú hashajtók fokozzák a bélmozgást, így a széklet gyorsabban távozik. Ha több, mint 2 hete székrekedése van keresse fel háziorvosát.
Reflux ellen: hosszútávú savlekötés
A h2 blokkoló tartalmú vény nélkül kapható készítmények, 6-8 órára lekötök a gyomorsavat. A protonpumpa gátlók is hatásosak, mert segítenek a nyelőcső nyálkahártyájának gyógyulásában.