Azt nem tudjuk pontosan megmondani, hogy a "detoxkúrák" ötlete honnan jön, de az biztos, hogy számos tradicionális gyógyászati iskola javasolja a méregtelenítést preventív megoldásként: mindez azon elméletből származik, hogy a méreganyagok rendszeresen és folyamatosan halmozódnak fel szervezetünkben, ezeket pedig időről időre el kell távolítanunk magunkból. Legyenek ezek böjtök , citromlékúrák, beöntések vagy nagy mennyiségben fogyasztott étrend-kiegészítők - úgy tűnik, ezekkel általában csak pénzünket, időnket és energiánkat pazaroljuk.
Mikor méregtelenítünk?
Orvosi szempontból akkor, amikor mérgeket vagy mérgező vegyületek lerakódásait akarjuk eltávolítani a szervezetből - ezek elfogyasztással, belélegzéssel vagy bőrön keresztül kerülhetnek belénk. Szervezetünk saját méregtelenítő rendszereit néha túlságosan leterhelik ezen anyagok - ilyenkor van szükség a méregtelenítésre . Méregtelenítésre testünk számos szervünket használja: bőrünket (faggyú és izzadság révén), májunkat és epehólyagunkat (epe révén), vesénket (vizelet révén), tüdőnket, nyirokrendszerünket (nyirok révén) és beleinket (ürülék révén).
A méreganyagok nemcsak külső forrásból jöhetnek (gondoljunk például egy ételmérgezésre ), hanem belsőből is: ez akkor történik, amikor fiziológiai folyamatok során melléktermékek keletkeznek vagy ilyenek éppenséggel sejtjeink salakanyagai is: így keletkeznek például oxigén segítségével a rettegett szabadgyökök is.
Mindezek mellett az ételeinkben lerakódott vegyületek, a szépségipari termékekben (vagy éppen ezek csomagolásában) található vegyszerek, az alkoholok vagy éppen a dohányzás is számos eltávolítandó méreganyaggal látják el szervezetünket.
Ami ezen anyagok méregtelenítését illeti: ne gondoljuk azt, hogy egy egyszeri "teljes méregtelenítés" hetek, hónapok vagy évek folyamatosan felhalmozódó méreganyagait el fogja távolítani: az elhanyagolt szervezetnek több kell, mint a rossz életvitel pillanatnyi megbánása. Tudományos bizonyíték és kutatás például a mai napig nem létezik azzal kapcsolatban, hogy az egyszeri vagy rövidtávú kúrák bármilyen igazi előnnyel járnának.
A méregtelenítést érdemes tudatosan megtervezni
Természetes méregtelenítés
Ami viszont jó hír: méregtelenítéssel foglalkozó szerveink és enzimjeink folyamatosan azon dolgoznak, hogy szervezetünk méregtelen lehessen. Az természetesen segít, ha nem iszunk alkoholt vagy nem eszünk marokszámra csokoládét és "junk food"-ot , de az igazi változások hosszú távon történnek. Májunknak például több mint 500 különböző funkciója van, ezek közül az egyik legfontosabb, hogy feldolgozza a szervezetbe kerülő mérgeket.
Maga a méregtelenítés egy háromlépcsős folyamat
Az első két fázisban a zsírban oldható vegyületek vízben oldható vegyületekké alakulnak, a harmadikban pedig az átalakult vegyületek kikerülnek a sejtekből, onnan pedig az epével, vizelettel vagy ürülékkel a szervezetből is. Mindezek mellett az enzimek is nagy szerepet játszanak a méregtelenítésben és természetesen minél több mindent kell méregteleníteni, annál több enzim termelődik - a megfelelő emésztéshez például a hasnyálmirigyben .
Míg a vitaminok és az ásványi anyagok is fontos szerepet játszanak abban, hogy a méregtelenítő folyamatok és az enzimtermelődés is jól működjenek.
Érdemes tehát megjegyeznünk, hogy az emberi test egy önmagát igen jól javító és méregtelenítő, igen komplex szervezet - és akkor is méregtelenít, amikor borkóstolón ülünk egy Michelin-csillagos étteremben vagy akár egy gyorsétteremben, nem csak akkor, ha detoxra fogjuk. Ezt viszont érdemes nem kihasználni: a napi optimális működésünkhöz szükséges ételeket, italokat és étrend-kiegészítőket nem hagyhatjuk ki!
Forrás: www.dailymail.co.uk