A Southampton Egyetem számítógépes tomográfiai központjában, a µ-VIS Centre-ben található – eredetileg kényes alkatrészek, például sugárhajtóművek légcsavarjainak vizsgálatára kifejlesztett – modern letapogató rendszert arra használták fel, hogy az idiopátiás tüdőfibrózis (IPF) tüdőszöveteit vizsgálják.
Az IPF-et többnyire kórházi CT vizsgálattal vagy mikroszkóppal diagnosztizálják egy tüdőbiopszia után, de most a Microfocus CT segítségével ugyanolyan felbontásban vizsgálhatták meg a szöveteket, mint azt egyébként mikroszkóppal szokták, csak 3 dimenzióban.
Eddig az orvosok úgy vélték, hogy az IPF „hullámosan” okoz hegesedést a tüdőn, de a mostani vizsgálatból kiderült, hogy nem kívülről befelé zajlik a folyamat, hanem több helyen egyszerre jelenik meg a hegesedés. A kutatók szerint felfedezésüknek köszönhetően az orvosok célzott terápiás megoldásokat dolgozhatnak ki az érintett területekre.
A kutatócsoport vezetője, Dr. Mark Jones szerint óriási előrelépés, hogy ezt a modernt technológiát használni tudták a szövetek feltérképezésére, és reméli, a betegség kialakulásáról is több információt nyernek majd általa, arról nem is beszélve, hogy idővel a jelenlegieknél sokkal hatékonyabb gyógymódot nyújthat a betegek számára.
Forrás: eurekalert.org