A láz a szervezet gyulladásra adott válasza, és a prosztaglandin nevű jelző vegyülettel áll összefüggésben. Kimutatták, pontosan hol termelődik, mert új generációs gyógyszerek kifejlesztését teheti lehetővé.
Egy aszpirin bevételekor gátlás alá kerül a prosztaglandintermelés. A gyulladás összes tünete egyszerre mérséklődik, beleértve a lázat, a fájdalmat és az étvágytalanságot is. Ám nem mindig jelent előnyt megszabadulni valamennyi panasztól - ugyanis okkal produkálja őket a szervezet.
A láz egyetlen konkrét tünete az, ha a testhőmérséklet 38,2 Celsius fok fölé szökik. Emellett hidegrázás és borzongás akkor jelentkezhet, ha a láz nem lassan, hanem gyorsan fut fel. A nagyon magas testhőmérséklet kiválthat eszméletvesztést és aluszékonyságot is, és ronthatja a légzési funkciókat. Ha a láz nagyon magasra emelkedik, akkor már idegrendszeri tünetek - például fokozott görcskészség - is jelentkezhetnek. Ez utóbbi az oka annak, hogy például kisgyermekeknél a magas, 38,5 Celsius fok fölé emelkedő láz semmi esetre sem engedhető meg. Olvasson tovább ! "Előfordulhat, hogy az ember meg akarja szüntetni az étvágytalanságot, viszont megtartaná a lázat. Súlyos fertőzés esetén a láz jó dolog" - magyarázta David Engblom, a svédországi Linköpingi Egyetem oktatója, aki 11 évvel ezelőtt robbant be a köztudatba, amikor azonosította a prosztaglandin E2 szerepét a láz kialakulásában. Ezek a jelzőmolekulák nem jutnak át a vér-agy gáton , aminek a feladata az agy védelme a kockázatos anyagoktól. Engblom kimutatta, hogy két enzim szintézisének útján az agy vérereiben is létre tud jönni ez a vegyület, ami aztán a hipotalamuszba, a test hőközpontjába áramlik.
A kutatócsapat korábban már papírra vetette az egyszerű folyamatot a lázzal kapcsolatban, ám eddig nem sikerült bizonyítani, mi ennek a jelentősége a való életben. A prosztaglandinok a vér-agy gáton belül jönnek létre" - fogalmazott Engblom.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.