Az erősen szennyezett levegő fokozza a koszorúér-betegség és általában az érelmeszesedés kockázatát: német és amerikai vizsgálatok egybehangzóan bizonyították ezt a milliók életét veszélyeztető összefüggést.
A vizsgálat 1999-ben, a Ruhr vidéken indult, ahol közel 4800 önként jelentkező, egészséges felnőtt alapos orvosi megfigyelését kezdték el és folytatják jelenleg is. A kutatás már eddig is több fontos eredménnyel gazdagította a szívgyógyászati megelőzés témakörét, és most azokat az összefüggéseket dolgozták fel, amelyek az autóközlekedés mértéke és az út közelében lakó emberek érelmeszesedésének előrehaladása között jelentek meg.
Az elemzések bizonyították, hogy az erősen szennyezett levegőben élők nyaki ereinek fala korábban válik kórosan vastaggá, mint a jó levegőjű környezetben élő embereké. Az ezzel párhuzamosan végzett amerikai tanulmányukban Nino Kuenzil és munkatársai kimutatták, hogy a Los Angeles egyik autópályája mentén lakók ütőereinek fala mintegy kétszer gyorsabban vastagodik, vagyis meszesedik, ha 100 méteren belül, közvetlenül az út mellett laknak, mint ha lakhelyük ugyanabban a kerületben, de az úttól távolabb van. A két csoport közötti különbség egyértelműen arányos volt az autóforgalom okozta légszennyeződés közötti eltérés mértékével.
A vizsgálatról hírt adó Amerikai Szívgyógyászok Kollégiumának folyóiratában arra a négy éven át zajló felmérésre is utalnak, amely New York belvárosában vetette össze a hirtelen szívhalálban elhunyt lakosok halálának időpontját és az adott napon mért légszennyezettségi adatokat. Ott is az derült ki, hogy a levegőben lebegő parányi szennyező részecskék koncentrációjától függ, hányan vesztik életüket hirtelen szívhalállal az adott a napon.
Animáció: HáziPatika.com