A fülgyulladás (illetve középfülgyulladás) igen gyakori betegség, melynek során a hallójárat megduzzad, elzáródik, és a benne található folyadék nem tud szabadon eltávozni. Ez pedig nagyszerű élőhelyet biztosíthat a különböző kórokozóknak, melyek fájdalmas, és sokszor nehezen gyógyuló gyulladást okozhatnak. A legnagyobb veszélyben a kisgyermekek vannak, az ő hallójárataik ugyanis kisebbek és így nagyobb esély van arra, hogy megduzzadjanak és begyulladjanak.
A születési rendellenességek (például a farkastorok ) növelhetik a fülgyulladás kialakulásának esélyét, mint ahogy bizonyos genetikai eredetű problémák (például a Down-szindróma) is gyakoribb fülgyulladásokkal járnak együtt.
A fülgyulladás számos módszerrel megelőzhető
Kisgyermekek esetében a betegség kialakulásának esélyét növeli a cumisüvegből való táplálás (különösen akkor, ha fektetve etetik őket, nem pedig félig ültetett pozícióban), illetve az, ha dohányfüstös környezetben élnek. Azoknál a gyerekeknél, akik környezetében dohányoznak, a fertőzés ráadásul tovább is tart.
A fertőzések, gyulladások esélyét nagymértékben növeli a családi halmozódás (vagyis, ha a szülőknek vagy a testvéreknek is többször volt fülgyulladása ), vagy ha korai életszakaszban, hat hónapos kor előtt is volt már fülgyulladása.
A fülben felgyülemlő, el nem távolított folyadék is könnyen okozhat gyulladást, ezért nagyon fontos, hogy úszás, fürdés után minden vizet eltávolítsunk a fülünkből .