Az elmúlt évtizedekben egyre többen térnek át az allergénekben szegény, például a gluténmentes termékek fogyasztására, mert azt gyanítják, hogy panaszaikat az ételintolerancia okozza. Szakemberek szerint azonban csak a népesség néhány százaléka valóban gluténérzékeny, és meglehetősen kevés tudományos bizonyíték támasztja alá a gluténmentes diéta előnyeit. A mindennapi életet azonban jelentősen megnehezítheti és igen költséges.
Dr. Rob Lillywhite, a University of Warwick kutatója és csapata szerint a tünetek hátterében a rengeteg félkész, feldolgozott élelmiszer áll, ezek ugyanis teli vannak adalékanyagokkal, a feldolgozási eljárás során pedig az értékes tápanyagok egyszerűen megsemmisülnek.
"Minél messzebb távolodunk egy élelmiszer természetes formájától, minél több adalékanyag kerül bele , annál több problémát okozhat a szervezetünkben. Így ugyanis egyszerűen eltűnnek az ételekben található természetes vitaminok és ásványi anyagok" - tette hozzá a szakember.
Dr. Lillywhite és kutatótársai arra voltak kíváncsiak, valóban olyan egészségtelenek a gabonafélék, ahogyan sok népszerű diéta azt állítja. Úgy találták, hogy az egyes gabonafélék között nincs olyan nagy különbség, és a legtöbb embernek nem jár akkora előnnyel a kiiktatásuk, mint azt hiszik.
"Természetesen vannak olyanok, akik valóban glutén- és lisztérzékenyek , táplálékallergiától szenvednek, de ők jóval kevesebben vannak, mint gondoljuk. A legtöbb ember számára az egészséges étrend része a teljes kiőrlésű gabona" - mondta dr. Lillywhite, aki szerint az évezredek alatt sikeresen alkalmazkodtunk a gabonafélék megemésztéséhez.
"Egyes elméletek szerint az emberi szervezet nem alkalmas arra, hogy gabonaféléket együnk. Azonban amióta megismerkedtünk velük évezredekkel ezelőtt, adaptálódtunk is hozzájuk, mint ahogy egyéb alapanyagokhoz is. A világ egyes részein nagyon különböznek az alapélelmiszerek, és mi mindegyikhez nagyszerűen alkalmazkodtunk."