Génhiba, amely minden második embert érint

A gének játéka olykor nyertessé, olykor vesztessé tesz bennünket. Az MTHFR egy úgynevezett genetikai polimorfizmus, eltérés vagy hiba. Méghozzá elég gyakori, hiszen minden második ember benne van a szórásában.

Ha ez a genetikai eltérés igazán veszélyes lenne, akkor alighanem nagy bajban volna az emberiség, de szerencsére együtt lehet élni vele, s meg lehet előzni a belőle származó bajokat, ha megfelelő ismereteink vannak róla, hogy egy ilyen apró megbicsaklás az emberi szervezet tökéletes biokémiai kódjában miféle következményekkel jár az életfolyamatokra nézve.

Jól mutatja MTHFR jelenlétével kapcsolatos problémákat a kérdés, amelyet olvasónk intézett orvos szakértőnkhöz: "MTHFR heterozygota esetén okoz-e problémát a Mirena spirál?" A válasz igen, s hogy miért, az itt olvasható .

Mit csinál az MTHFR gén?

Az MTHFR (metiléntetrahidrofolát-reduktáz) gén utasítja a szervezetet, hogy hozzon létre egy enzimet, amely a B9-vitamin hasznosítható formába történő átalakításához szükséges. Ez az enzim fontos a homocisztein konverziójában metioninné, egy aminosavvá, amelyre a szervezetnek a növekedéshez és az anyagcseréhez van szüksége. A megfelelő metilezés teszi lehetővé a szervezetnek, hogy hatékonyabban megszabaduljon a mérgező fémektől, toxinoktól és egyéb hulladékoktól.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gének játéka olykor nyertessé, olykor vesztessé tesz bennünket.

A gének játéka olykor nyertessé, olykor vesztessé tesz bennünket.

Egészségi hatások

Az MTHFR gén abnormálisan magas homocisztein-szintet okozhat a vérben. A magas homocisztein-szint viszont összekapcsolódik a szív- és érrendszeri betegségekkel, a magas vérnyomással, a glaukómával , az ischaemiás stroke-kal, és az atherosclerosissal. Kutatók hozzákapcsolják az MTHFR gén rendellenessége miatti nem megfelelő metilációt a migrén és egy sor mentális rendellenesség (skizofrénia, bipoláris rendellenesség, depresszió) kialakulásához is.

Néhány kutatás azt is vizsgálta, hogy a károsodott gén hatására kifejlődhetnek-e bizonyos rákos megbetegedések. A szabad gyökök által okozott károk, és a mérgező anyagok felgyülemlése, ami a rossz metiláció következménye, hozzájárulhat bizonyos rákos megbetegedésekhez. Azok, akik pajzsmirigy alulműködéssel küzdenek (hypothyreosis) szintén gyanakodhatnak MTHFR hibára, mert a pajzsmirigy hormonok termelése szintén kapcsolatban áll az MTHFR génnel.

Akár az orvos állapítja meg az MTHFR gén hibáját, vagy a tünetek utalnak egy ilyen jellegű rendellenességre, van néhány lépés, amit bárki megtehet önmaga védelmére. Először is orvosolni kell az étrendi és táplálkozási hiányosságokat. Folátban gazdag diétát kell követni, amelyben sok a spenót, a spárga, a csicseriborsó, a bab és a brokkoli. El kell kerülni a környezeti mérgeknek való kitettséget, ami túlságosan megterheli a májat, és érdemes időnként májtisztítást végrehajtani, hogy a toxikus anyagok és hulladékok eltávolításának megkönnyítésére. A metil-folsav fontos táplálékkiegészítő lehet azoknál, akik metilációs problémákkal küzdenek, de erről feltétlenül beszélni kell a kezelőorvossal is, hogy megfelelő tervet tudjon kialakítani a táplálék kiegészítő használatához.

Forrás: globalhealingcenter.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.