Mi az a végbélsipoly?
A sipoly vagy fisztula üreges szervek vagy testüregek közti kóros összeköttetést jelent. Végbélsipoly esetén a végbél belső ürege van kapcsolatban a külvilággal, ez esetben a végbélből a bőrre vezet egy járat - derül ki dr. Harasta Edit sebész, gasztroenterológus által lektorált cikkünkből .
Végbélsipoly nagyjából azonos arányban fordul elő férfiaknál és a nőknél, de a férfiakat valamivel gyakrabban érinti. Az előfordulásban a korosztályok között sincs lényeges különbség, bár az igaz, hogy idősebbeknél valamivel magasabb az érintettség.
Miért alakul ki a végbélsipoly?
Megfigyelhető, hogy a sipoly kialakulásának esélye a higiéniás viszonyokkal összefüggésben van: elhanyagoltabb betegeknél gyakrabban találkoznak az orvosok végbélsipollyal. Túlsúlyosoknál szintén magasabb az előfordulás, mivel ilyen esetekben lényegesen nehezebb a tisztálkodás, gyakrabban van hígabb széklet a túlzott táplálékbevitel következtében, illetve a zsírosabb, fűszeresebb ételek mindig a mirigyek fokozott működésével, váladéktermelésével járnak.
A konkrét tünet kiváltó októl függetlenül minden esetben a gyulladás és a váladékozás. Ugyancsak jellemzőek a visszatérő, gyulladásos, váladékozással, fájdalommal járó időszakok. A fájdalom nem mindig jelentkezik, de viszketés, diszkomfortérzés szinte mindig észlelhető. Ennek hátterében általában az áll, hogy a váladék szinte mindig felmarja a bőrt.
Hogyan kezelhető a végbélsipoly?
A kezelés módja a sipolyjárat megszüntetése, kiirtása. Ha a sipoly a bőrhöz közel fut és nem érinti a záróizmot, ez viszonylag egyszerű. Az már bonyolultabb beavatkozást igényel, ha a járat magasabbra fut. További részletekért olvassa el cikkünket, ahol részletesen olvashat a kezelési módokról, illetve a gyógyulási esélyekről!