Az elmúlt napokban meglehetősen sokan keresték a gyógyszertárakban a hányós-hasmenős megbetegedések elleni készítményeket a kismarosi Málnalevél Patika tájékoztatása szerint. A szakemberek ezért Facebook-oldalukon megosztottak egy infografikát, amelyen a legjobb tanácsokat gyűjtötték össze.
Lázcsillapító jöhet, de hasfogó nem!
Ha a hányást és hasmenést láz is kíséri, akkor nagyon fontos, hogy először megpróbáld levinni a testhőmérsékletet. A láz ugyanis fokozott folyadékvesztéshez vezethet, ez pedig jelentősen megemeli a kiszáradás kockázatát. Hányás esetén kúp, hasmenés esetén pedig csepp vagy tabletta formájában ajánlott adagolni a gyógyszert.
A hasfogók lényege, hogy csökkentsék a bélmozgást, ez egy fertőzés során azonban inkább árt, mint használ, ugyanis gátolja a kórokozók kiürülését. A gyógyszerészek ehelyett inkább diosmectittartalmú gyógyszereket ajánlanak, azok ugyanis bevonatot képeznek a bélfalon és mérséklik a hasmenést.
Folyadék, só, probiotikum
Hasmenés és hányás esetén is létfontosságú a folyadék- és sópótlás! Erre a célra a lehűtött orális rehidratáló folyadék (ORS) a legmegfelelőbb. De legalább ilyen fontos, hogy visszaállítsd a bélflóra egyensúlyát, amihez probiotikumok bevitele szükséges. A szakemberek szerint a szigorú diéta nem segít a gyógyulásban, sokkal inkább csak legyengüléshez vezet.
Egyedül a zsíros tejtermékeket kerüld még néhány napig! Az anyatejet folyamatosan adhatod” – fogalmaztak a gyógyszerészek.
Jelek, amelyek kiszáradásra utalnak
A szakértők a kiszáradás jeleire is felhívták a figyelmet. Mint írták, az alábbi panaszok utalhatnak arra, hogy nagy a baj:
- acetonos lehelet
- aluszékonyság
- fejfájás
- kevés vizelet
- lepedékes nyelv
- petyhüdt bőr
Csillapíthatatlan, régóta fennálló hasmenés és hányás esetén, illetve a kiszárdás tüneteinek észlelése után mindenképpen fordulj orvoshoz.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images