Hashimoto-betegség: lelassul a pajzsmirigy

A Hashimoto-betegségben szenvedők immunrendszere a pajzsmirigyüket kezdi el támadni, és emiatt lelassul a pajzsmirigy hormonok termelődése. Leggyakrabban 30 és 50 év közötti nőknél fordul elő, és meglehetősen nehéz diagnosztizálni.

A Hashimoto-betegség öröklődik

Ha az immunrendszer a fertőzések és kórokozók helyett az egészséges sejteket kezdi el támadni, akkor autoimmun betegségről beszélünk. Kik vannak leginkább veszélyben?

Az autoimmun betegségek kialakulásában nagy szerepet játszik a genetika - ha a közeli rokonok között a családban valaki ilyesmiben szenved, megsokszorozódik a családtagok esélye arra, hogy nekik is legyen, de nem feltétlenül ugyanaz a betegség. Ha tehát a családban van hashimotós, vagy épp cöliákiás , esetleg reumatoid arthritiszes , akkor érdemes magunkon figyelni a tüneteket.

Mik a Hashimoto-betegség tünetei?

Fáradtság, hízás, székrekedés, memóriazavar - a betegség tüneteit sokan eleinte a kimerültség vagy a túlságosan sok stressz számlájára írják. Ha azonban nem leszünk jobban, vagy a tüneteink annak ellenére jelentkeznek, hogy eleget alszunk és aktív életmódot folytatunk, akkor érdemes orvoshoz fordulni, különösen, ha esetleg menstruációs zavaraink is lesznek, elvékonyodik a hajunk, és gyakran fájnak az izmaink és az ízületeink.

Fáradtság, hízás, székrekedés, memóriazavar - lehetnek a Hashimoto-betegség tünetei is, Hashimoto Hashimoto-betegség pajzsmirigy pajzsmirigyhormonok
Fáradtság, hízás, székrekedés, memóriazavar - a Hashimoto-betegség tünetei is lehetnek

A Hashimoto-betegség gyorsan tesztelhető

A Hashimoto egy vérvételes hormonvizsgálattal igazolható, melynek során a TSH illetve a T4 nevű pajzsmirigyhormonok szintjét ellenőrzik. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a diagnózis nem mindig érkezik gyorsan, hiszen a tünetek kialakulása is fokozatos, így általában nem ez az első dolog, amire az orvos gyanakszik.

Hogyan kezelhető a Hashimoto-betegség?

Orvos írhat fel olyan gyógyszert, amely pótolja azokat a hormonokat, amelyeket a pajzsmirigyünk nem termel megfelelően . A rossz hír, hogy a betegeknek általában életük végéig szednie kell a pirulákat, a jó pedig az, hogy a gyógyszerrel a betegség remekül kordában tartható. A kezelés persze igényel némi türelmet, hiszen a tabletták nem kezdenek el azonnal hatni, így a tünetek nem múlnak el rögtön - de idővel érezni fogjuk, hogy a fizikai állapotunk visszaáll a normális kerékvágásba.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: -2 °C

A pára, köd (itt-ott lassabb) feloszlása után napos időben lesz részünk fátyolfelhőkkel. Csapadék nem alakul ki. A légmozgás legfeljebb Sopronnál élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között alakul. Késő estére -3 és +6 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra