A gyomorrontás általában gyorsan jön, és viszonylag hamar el is múlik. Néhány napnál tovább tartó panaszok, valamint ha a hasmenés során vért látunk, és erős görcsökkel, netán lázzal jár a folyamat, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Íme, pár iránymutató javaslat gyomorrontás esetére
1. Házipatika: az alapvető
Bár a gyomorrontás váratlanul és alattomos módon tör az emberre, mégis, jobb, ha a házipatikánkban is található néhány recept nélkül kapható alapvető készítmény erre az esetre. Háziorvosunkkal egyeztetve szerezzük be ezeket és mindig figyeljünk arra, hogy a lejárati időn belül használjuk.
2. Hidratálás: igyunk sokat
A hasmenés folyadékhiányt okoz, és a szervezet alapvető elektrolit háztartása is felborulhat, ha nem kellőképpen gyorsan vagy megfelelő mennyiségben pótoljuk az eltávozott folyadékot. A kiszáradás veszélye fokozottabb kisgyermekek, idősek, vagy krónikus betegek esetében, ezért esetükben döntő fontosságú, hogy vizet igyanak, ha hasmenésük van.
Viszont kerüljünk minden olyan folyadékot, amelyek tovább irritálhatják az emésztőrendszert:
- koffeint tartalmazó italok
- alkohol
- szénsavas italok
- nagyon forró italok
3. Diéta: enni vagy nem enni
A hasmenés első szakaszában valószínűleg mindenre gondolunk, csak az evésre nem. A részleges böjt segíthet, de sohasem felejtkezzünk el a folyadékpótlásról!
A folyékony étrend már a hasmenés első 24 órájában segíthet rendezni az emésztőrendszert. Ez magában foglalhatja a sós húsleveseket, és innivalókat. 1-2 nap múlva, a gyakoribb, kisebb étkezésekből álló diéta is csak néhány összetevőből álljon. A klasszikus keksz, rizs, burgonya hármasa továbbra is jó ötlet.
Más javaslatok:
- magas nátrium- és káliumtartalmú ételek vagy italok: húslevesek, banán és főtt burgonya
- alacsonyabb rosttartalmú élelmiszerek: joghurt, sovány hús és a tészta.
4. Kerüljünk bizonyos ételeket.
Vannak, akiknek előnyös lehet az olyan élelmiszerek kerülése, amelyek irritálhatják vagy nyomást gyakorolhatnak a gyomor-bélrendszerre. Ezeket mindenképpen kerüljük el.
- magas zsírtartalmú ételek: sültek, chipseket és péksütemények
- mesterséges édesítőszert tartalmazó élelmiszerek
- zsíros húsok, például a szalonnafélék
- rostban gazdag élelmiszerek: hüvelyesek és a káposztafélék családjába tartozó zöldségek
Mikor kell orvoshoz fordulni
A legtöbb esetben a hasmenés tünetei megszűnnek 5-7 napon belül. A hasmenésnek azonban számos oka lehet, amelyek kezelésében az orvos segíthet. Ha a hasmenés több napig fennáll, vagy nem reagál az otthoni kezelésre, mindenképpen kérjünk segítséget.
Egyéb okok, amelyek miatt érdemes orvoshoz fordulni hasmenés miatt:
- vér vagy genny a székletben
- láz
- a kiszáradás jelei, például erős szomjúság és szájszárazság
- krónikus (tovább vagy hosszú időn át tartó) hasmenés
- jelentős fogyás
- erős hasi fájdalom
A szövődmények kockázatának erősebben kitettek esetében, vagyis a kisgyermekek és idősebb felnőtteknél, ha a hasmenés 48 órán belül nem javul, orvosi kezelés szükséges.