Érdekes tény, de a testünkben lejátszódó legfontosabb folyamatok csak akkor tűnnek föl, ha valamilyen okból nem működnek megfelelően. A látás vagy a szívverés teljesen természetes, és csak hiányukkor veszünk róluk tudomást, akárcsak a légzésről.
Pontosan emiatt lehet az, hogy bár az életben maradásunk egyik legfőbb feltétele, sokan mégsem vagyunk képesek megfelelően lélegezni . Márpedig tüdőnk kapacitásának nem megfelelő kihasználása sok betegség forrása lehet. "A nem megfelelő légzés hatására stresszt, zaklatottságot, depressziót, kiégést érezhetünk, és hatással van az alvásunkra is" - közölte Rebecca Dennis, légzésszakértő.
A nem megfelelő légzésnek számos jele van
Naponta átlagosan 20 ezer alkalommal lélegzünk ki és be, ezzel segítve az ideg, az izom, az emésztő, a szív- és ér-, valamint az immunrendszerünket, ráadásul a testünkből a méreganyagok 70 százaléka a légzés útján ürül ki. A vörösvérsejtjeink ennek köszönhetően jutnak friss oxigénhez, amire minden sejtünknek szüksége van.
A leggyakoribb rossz szokás az önkéntelen légzésvisszatartás, aminek a gyakori sóhajtás a jele. A test ugyanis a mély levegővétellel próbál több oxigénhez jutni. Ez különösen jellemző, ha az ember ideges, illetve a szájon át lélegzik. Ez utóbbi szájszárazsággal és fáradsággal jár. Aki nem tud szabályosan lélegezni az orrán át, annak szívritmusa és vérnyomása magasabb, ráadásul kevesebb nitrogén-oxidot termel, aminek a sejtek közti kommunikációban van szerepe és különösen fontos a fizikai megerőltetés, például testedzés során.
A nem megfelelő légzés legfőbb jelei
▪ Gyakori ásítás . Ez ugyan elsősorban a fáradtság jele, de árulkodhat arról is, hogy rövideket lélegzünk, különösen, ha betegek vagyunk vagy túlsúlyosak.
▪ Az alvás közbeni fogcsikorgatás. Arról árulkodik, hogy a rossz légzés valószínűleg a túlságosan stresszes élet következménye.
▪ Feszes nyak és váll. Az emberek 80 százaléka a mellkas felső részét használja légzéskor, ami azt jelenti, hogy nem veszünk elég mély lélegzetet. Ennek hatására a nyak, a vállak és a hát izmai túlkompenzálnak, megfeszülnek, így juttatva több levegőt a tüdőbe.
▪ Folyamatos fáradtság . Ez a rossz légzés leggyakoribb következménye, a test így jelez, ha nem használjuk ki megfelelően a légzőszerveket.
Vannak, akik főleg mellkasból, míg mások hasból lélegeznek, de az igazán hatékony légzés mindkét területet érinti. Képzeljük el, hogy gyomrunkban egy lufi van és lélegezzünk be úgy, mintha megpróbálnánk azt felfújni, kilégzéskor pedig leereszteni.
A tökéletes légzéshez használnunk kell az orrunkat, ez csökkenti a stressz-szintet és megnyugtat. Gyakorláshoz zárjuk el a jobb orrüreget és lélegezzünk be a balon keresztül. Számoljunk el négyig, zárjuk le a bal orrüreget és lelegezzünk ki a jobbon. Ezután cseréljük a sorrendet és ismételjük meg a gyakorlatot legalább hatszor.
Forrás: The Mirror