Jávor Saroltán csak a transzplantáció segített volna, börtönben ülő férje tökéletes donor volt. Hozzáment, hogy élhessen, de a jelenleg hatályos egészségügyi törvény fogva tartottaknak nem engedélyezi a transzplantációt. Az életmentő műtét így elmaradt. A jogi kelepcéről a HáziPatika.com-nak a férj ügyvédje, Dr. Fridman Róbert beszélt.
A nőnél 1997-ben diagnosztizáltak autoimmun betegséget, emiatt 2009-ben kivették a veséjét - írja a blikk.hu. Nem találtak megfelelő donort a családban, amikor kiderült, hogy barátja veséje minden kitételnek megfelel. Egy év múlva már átültették volna barátja - később férje - veséjét, ám a műtét előtt a férfit letartóztatták. A hosszadalmas küzdelem a jogalkotóknál és a lány életben maradásáért ekkor kezdődött.
Házastársak - akkor is, ha mindketten cselekvőképesek, tehát nem elítéltek - között csak akkor történhet transzplantáció, ha donor és a recipiens együttesen kérelmezi, valamint a kórházi etikai bizottság meggyőződött arról, hogy a donor és a recipiens között szoros érzelmi kapcsolat áll fenn és az adományozás ellenérték nélkül, kényszertől, fenyegetéstől és megtévesztéstől mentesen történt.
Dr. Fridman Róbert, ügyvéd a HáziPatikának elmondta, hogy már 2010 óta kilincsel a döntéshozóknál a törvény módosításáért. Megkereste az Egészségügyi Minisztériumot, a büntetés-végrehajtást, Cegléd országgyűlési képviselőjét Földi Lászlót (Fidesz-KDNP), Sólyom László (72) akkori köztársasági elnököt 2010-ben, Áder János (55) köztársasági elnököt 2013-ban.
- Beadványokban kértük a jogalkotókat, hogy módosítsák a törvényt, és kerüljön bele az alábbi félmondat: "aki már a fogva tartás előtt túl van az etikai vizsgálaton" az is lehessen donor. Mindössze ennyit kellett volna változtatni a törvény szövegén, hogy a nő párja annak ellenére, hogy börtönbe került, még az ítélet jogerőre emelkedése előtt szervdonor lehessen, de ez négy évig nem történt meg. Saci és barátja ugyanis már a férj börtönbe vonulása előtt átesett az etikai bizottság vizsgálatán, megállapították, hogy érzelmi kapcsolat áll fenn."
A család ügyvédje úgy nyilatkozott, hogy több nemzetközi egyezmény is védi a fogva tartottakat, és ezeket az egyezményeket Magyarország is elfogadta, ezért kötelező betartani. Előfordulhat ugyanis olyan helyzet, hogy egy elítéltet némi juttatásért cserébe szervtranszplantációra kényszerítenek. - Börtönben az emberek kiszolgáltatott helyzetben vannak, az ezzel való visszaélést kívánja ez a törvény kivédeni - mondta Fridman.
Arra a kérdésre, hogy miért egyetlen donor felelt csak meg Saroltának Fridman Róbert úgy válaszolt, hogy a nő nagyon hátul volt a transzplantációs várólistán, hiszen sokat betegeskedett, 2011-ben agyhártyagyulladással kezelték az intenzív osztályon, ezért sokszor kellett levenni a listáról. A századik helyről pedig nem indul jó eséllyel senki.
Nehezítette az ügyet, hogy ilyen vagy ehhez hasonló jogeset nem fordult még elő a magyar bírói gyakorlatban.
Jávor Sarolta végül hosszú, fájdalmakkal teli szenvedés után, 2014 novemberében adta fel a küzdelmet.