A hidradenitisz szuppurativa (HS) jellemzően a hónalj és a lágyék területét érintő idült - más szóval krónikus - gyulladásos bőrbetegség. A tünetek rendszerint azokon a testtájakon jelentkeznek, ahol a verejtékmirigyek egy speciális típusa, az úgynevezett apokrin mirigyek megtalálhatók, illetve ott, ahol az összefekvő bőrfelületek egymáshoz dörzsölődnek. A HS nem fertőzéses és nem fertőző megbetegedés, pontos oka sajnos még nem ismert.
A bőrgyógyászok olykor akne inverzának "fordított aknénak" is nevezik a kórképet, mivel az elváltozások a közönséges akne által megkímélt területeken jelentkeznek. A HS igen sokféle, egyénenként eltérő formában jelentkezhet. Enyhe formájában az érintett bőrterületen pattanásszerű apró göbök, mitesszerek vagy néhány ciszta figyelhető meg. Súlyosabb esetekben a kiújuló tályogokból akár váladék is ürülhet, ami kellemetlen szag forrása lehet.
1,2 A HS-ben kialakuló bőrelváltozások a fájdalom mellett igen sok más kellemetlenséggel is járhatnak, ami rendszerint jelentős életminőség-romlást eredményez.
2
A bőrtünetek ellenére a HS valójában egy, az egész szervezetet érintő gyulladásos kórkép, melynek hátterében a szervezet védekezőrendszerének, az immunrendszernek a hibás működése áll. A HS bármely életkorban kialakulhat, leggyakrabban azonban fiatal felnőttkorban (jellemzően a húszas életévek elején) jelentkezik. Előfordulása a kor előrehaladtával csökken; az új esetek száma 50-55 éves kor felett viszonylag alacsony.
2
A HS nem fertőzéses és nem fertőző megbetegedés: a tüneteket nem valamely kórokozó váltja ki, és a betegség egyik egyénről a másikra sem terjed át.
1,2 A HS pontos oka nem ismert. A betegség jellegzetes alapfolyamata a szörtüszők elzáródása a test apokrin verejtékmirigyekkel ellátott területein.
2,6
A HS előfordulása az átlagnépességben világszerte körülbelül 1%-ra tehető.3 Mivel azonban a kórképet sok esetben nem ismerik fel, valamint a betegek egy jelentős része kényelmetlennek érzi, hogy tüneteivel orvoshoz forduljon, a diagnosztizált HS-es betegek száma ennél jóval alacsonyabb.
4,5,6 Az esetek egy részében a betegség lefolyása progresszív, ami azt jelenti, hogy megfelelő kezelés nélkül az ismételten kiújuló tünetek egyre súlyosabb formában térnek vissza. Ebből is látszik, hogy a betegség kimenetele szempontjából kulcsfontosságú a korai diagnózis és a hatékony, eredményes megfelelő kezelés. Ennek első lépése a bőrgyógyász felkeresése.
Jelen dokumentum általános tájékoztatási céllal készült és nem helyettesíti az egészségügyi szakemberrel történő konzultációt. Konkrét panasz, kérdés esetén kérjük, forduljon kezelőorvosához!
Szakirodalmi hivatkozások:
- Mayo Health Clinic. Hidradenitis Suppurativa. Elérhető: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hidradenitis-suppurativa/home/ovc-20200012 Letöltve: 2016. június 1.
- Jemec G ,Clinical practice, Hidradenitis Suppurativa. N Engl J Med. 2012; 366:158-64.
- Revuz J. Hidradenitis suppurativa. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009;23:985-998.
- Esmann S, Jemec GB. Psychosocial impact of hidradenitis suppurativa: a qualitative study. Acta Derm Venereol 2011;91:328-332.
- Jemec GB, Heidenheim M, Nielsen NH. The prevalence of hidradenitis suppurativa and its potential precursor lesions. J Am Acad Dermatol 1996;35:191-194.
- Dufour ND, Emtestam L, Jemec GB. Hidradenitis suppurativa: a common and burdensome, yet under-recognised, inflammatory skin disease. Postgrad Med J 2014;90:216-221