Hogyan készüljünk a nőgyógyászati ultrahangra?

A nőgyógyászati ultrahang legtöbbször örömteli időszakhoz, a várandóssághoz kötődik. Nemcsak ekkor lehet rá szükség: ellenőrzés vagy bármilyen kismedencei elváltozás gyanúja szükségessé teheti elvégzését.

A nőgyógyászati ultrahang célja nőgyógyászati és terhességi szervi kórállapotok felismerése ultrahangos képalkotás segítségével . Két formája van, a hüvelyi és hasi úton történő vizsgálat. Hüvelyi úton történő ultrahangozásra a terhesség elején, 12.-13. hetében szokott sor kerülni, illetve bármikor, amikor a nőgyógyász a lehető legpontosabban szeretné a kismedence szerveit és elváltozásait feltérképezni.

Ilyenkor a vizsgálathoz hanyattfekvő helyzetben, felhúzott lábakkal kell feküdnünk, miközben a vizsgálatot végző szakember a vékony, hosszúkás alakú vizsgálófejre egyszer használatos védőburkot húz. A vizsgálófejet óvatosan a hüvelybe vezeti, ahol azt kíméletesen mozgatva áttekinti a kismedencei szerveket. A hasi vizsgálat a hason történik, szintén hanyattfekvő helyzetben. A has bőrére az ultrahanghullámok terjedését könnyítő zselészerű anyagot kennek.

Előtte és közben

Ne felejtsük el gondosan megmosakodni vizsgálat előtt. Célszerű azt is tisztázni az orvossal, hogy hüvelyi-illetve hasi ultrahang fog-e készülni, mert ettől függ, hogy üres vagy teli hólyaggal kell-e megjelennünk. Nevezetesen a hüvelyi vizsgálaton üres hólyaggal érdemes megjelennünk, azaz mindenképpen menjünk wc-re, mielőtt behívnak.

Hasi ultrahangnál viszont sokat segíthet a szakembernek a telt hólyag, ezért ha ilyen vizsgálatra készülünk, igyunk előtte 4-6 pohár vizet legalább fél órával előtte. Ne aggódjunk, vizsgálat után ki fognak engedni a mellékhelyiségbe, ha szorít a szükség. Terhességi vizsgálatoknál sokszor van lehetőség arra, hogy az ultrahang-felvételt megkapjuk, ha viszünk megfelelő adathordozó eszközt, például egy üres DVD-lemezt: erről kérdezzük meg nőgyógyászunkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hüvelyi vizsgálat járhat kellemetlen, feszítő érzéssel, de normális körülmények között nem szabad ilyenkor fájdalmat éreznünk. Ha mégis, mindenképpen számoljunk be róla nőgyógyászunknak. A hasi ultrahang semmilyen fájdalommal nem jár, a gél lehet kicsit hideg, de az ultrahang hullámait nem fogjuk érezni, és nem járnak veszéllyel egészségünkre.

Utána

Ha teli hólyaggal kellett megjelennünk a vizsgálaton, utána lesz lehetőségünk elmenni a toalettre. A hasunkra kent ultrahang-gélt vagy az orvos törli le papírtörlőkkel, vagy nekünk adja, és minket kér meg, hogy töröljük le magunknak. Ezután - vagy már a procedúra közben - az orvos elmondja a vizsgálat eredményét, és leletet is fog adni róla, illetve a magzatról készített felvételeket adathordó eszközre másolja. Mivel a vizsgálat teljesen biztonságos, fájdalommentes, és nem-invazív, utána nyugodtan visszatérhetünk mindennapi teendőinkhez, nem kell pihennünk vagy a szokásosnál jobban kímélnünk magunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.