Akik a fokozott verejtékezéssel (hiperhidrózis) küzdenek, azoknak a mindennapjai igencsak nehezek. Számos trükkel próbálkoznak: papírzsebkendőt visznek magukkal, fekete ruhát hordanak, hogy ne tűnjön fel a nedvesség, vagy váltóruhát cipelnek be a munkahelyükre - sorolja a nem feltétlenül hatékony megoldási lehetőségeket a Die Welt német napilap online kiadása.
Három dolog váltja ki a verejtékezést - magyarázza a német lapnak a müncheni orvos, Christoph Schick, a Német Hiperhidrózis Központ vezetője -, a hőmérséklet, a testmozgás és az érzelmek. De néhány ember betegesen izzad. Ők azok, akik az úgynevezett elsődleges (primér) hiperhidrózisban szenvednek . Náluk az izzadási küszöb alacsonyabban van, mint másoknál, s ha izzadnak, azt gyorsan és erőteljesen teszik.
Bár statisztikák nincsenek, a szakemberek becslései szerint akár minden kilencvenedik ember szenvedhet ettől. A betegek számára ez "tiszta horror" - írja a Die Welt. Az izzadás befolyásolja a partnerválasztást , sőt a munkahely megválasztását is. Gyerekek sírnak Schick rendelésén, mert az iskolában csúfolják őket. A betegek alig kapnak megértést, s nem érzik magukat "társaságképesnek".
Hogyan kúrálhatják magukat a sokat izzadók? (Fotó: Europress)
Ezeknek az embereknek nem nagyobb vagy több a verejtékmirigyük. Testük egyszerűen rosszul van beprogramozva. Ez velünk született és sokszor örökletes probléma. Az oka az izzadást kontrolláló vegetatív idegrendszer túlműködése. Egyelőre a szakértők nem tudnak teljes körű magyarázatot adni erre. Feltételezik, hogy a hormonháztartás zavara okozhatja ezt, amit alátámaszt, hogy sok érintettnél a pubertás idején kezdődtek a problémák.
Elvileg az izzadásnak hasznos funkciói vannak: túlzott melegben a test így hűti magát, akár több litert is veszíthetve egy nap során. Ám a hiperhidrózisban szenvedőknél ez a védőfunkció valódi kínná válik. Sokan még kezet sem mernek fogni, de Schick szerint nem kell a problémákkal együtt élniük.
Az alumíniumsókat (illetve alumínium-klorid-hexahidrátot) tartalmazó spray-k és krémek eltömítik a verejtékmirigyeket, amelyek így aztán "leszabályozzák" magukat. Ám van, akinél az áramterápia vagy az operáció segít. Schick nemrégiben egy új metódust is alkalmazni kezdett: apró tűkkel hőimpulzusokat adnak a verejtékmirigyeknek, amelyek így szétroncsolódnak. A módszer egyelőre csak a hónaljban működik. Az első tanulmányt minderről hamarosan publikálni fogják. Ám a német orvos azt is hozzátette: a pácienseknek hinniük kell abban, hogy érdemes tenni az izzadás ellen.