Hogyan működik az anyagcsere?

Egy-egy finom és kiadós ebéd után aligha jut eszünkbe, egyáltalán mi is az alapvető célja annak, hogy táplálkozunk, ahogy egy nagyobb sóhajtás után sem gondolunk bele, mihez kezd szervezetünk a bejuttatott levegővel. Testünk ugyanakkor magától is összetett folyamatok sokaságát bonyolítja le minden egyes pillanatban azért, hogy közben zavartalanul végezhessük mindennapi dolgainkat.

A metabolizmus, avagy közismertebb nevén az anyagcsere olyan biokémiai folyamatok összességét takarja, amelyek lehetővé teszik a sejtjeink között zajló anyag-, energia- és információáramlást. A különböző anyagok felvételétől a szállításon át a végtermékek eltávolításáig minden e körbe tartozik. Lényegében az anyagcsere biztosítja a szervezet számára szükséges energiát a folyamatos működéshez, az élet fenntartásához.

Építés és lebontás

Az említett folyamatokat értelmezhetjük a szervezet (légzés, táplálkozás és kiválasztás) és a sejtek szintjén egyaránt. A sejtek oxidáció révén szénhidrátokból , fehérjékből és zsírokból többségében szén-dioxidot, vizet és energiát hoznak létre. Ezt hívjuk lebontásnak, vagy másként katabolizmusnak.

Anyagcserénk által biztosítjuk a szervezetünk működéséhez szükséges energiát
Anyagcserénk által biztosítjuk a szervezetünk működéséhez szükséges energiát

A felszabadított energia egyrészt felhasználható a szervezet által végzett munkára, másrészt pedig el is tárolható. A tárolásra testünk speciális foszfátvegyületeket és fehérjéket, zsírokat, összetett szénhidrátokat használ, amiket az anabolizmusnak nevezett építő folyamatok során alakít ki némi energia felhasználásával.

Mindkét folyamattípushoz szükséges az oxigén.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Éppen elegendő energia

Természetesen a kiegyensúlyozott anyagcsere rendkívül fontos, amely tulajdonképpen a lebontási és az építési folyamatok közötti egyensúlyt jelenti. Ha több táplálékot fogyasztunk, mint azt a szervezetünk által elvégzett munka indokolná, akkor a felhalmozás miatt nem kívánt jelenségeket tapasztalunk, mint például elhízást, zsírlerakodást . Az sem szerencsés, ha túl kevés energiaforrást viszünk be, hiszen ilyen esetekben a szervezet a saját anyagait kezdi el felélni.

Az anyagcsere több, egymással párhuzamos zavara esetén metabolikus szindrómáról beszélünk. Hogyan kezelhető ez a veszélyes állapot? Részletek itt.

Hogy mindez valójában mennyire lényeges, jól mutatja, hogy a tíz vezető halálok közül öt, így a szívkoszorúér-betegség, az agyvérzés, a cukorbetegség, a májbetegség és a rák egyaránt kapcsolatba hozható a nem megfelelő táplálkozással.

Az egyéni szükségleteket persze számos tényező befolyásolja, kezdve például a kortól és a nemtől a külső hőmérsékleten át a fizikai aktivitásig. Ettől függetlenül mindenkinél kiszámítható az úgynevezett alapanyagcsere személyre szabott mértéke. Ez az az energiamennyiség, amely az alapvető életfolyamatok fenntartásához feltétlenül elengedhetetlen teljes nyugalmi állapot mellett. Az alapanyagcsere a teljes napi energiaszükséglet mintegy 60-70 százalékát jelenti. Érdekesség, hogy egyes szerveink méretükhöz képest elképesztően nagy arányt követelnek az alapanyagcseréből. A testtömegünk alig 2 százalékát kitevő agy például 20, a fél százalék körül szív pedig 9 százalékot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra