A Texasi Egyetem és a Yale Egyetem munkatársai egy ritka vesebetegség tanulmányozása kapcsán rájöttek, hogyan szabályozza a szervezet a só és a kálium szintjét.
A magas vérnyomás, mely a világon mintegy milliárdnyi embert érint, kiemelt kockázati tényezője a szív- és érrendszeri betegségeknek. A magas vérnyomásos betegek legalább fele sóérzékeny: a sóbevitel növelésével a vérnyomás is felugrik. A Nature oldalain publikált vizsgálat, mely a 2-es típusú pszeudo-hiperaldoszteronizmus (PHAII) nevű betegségre koncentrált, bemutatja, hogy hogyan működik a vesében a konyhasót alkotó nátrium, illetve a kálium szabályozása.
A 80-as években először leírt, ritka, öröklődő betegség magas vérnyomással jár, emellett a normálisnál magasabb a káliumszint, és alacsonyabb a pH, ami szervezet savasodását jelenti. Jelen vizsgálatban Dr. Hania Ziad Al-Shahrouri a betegek és családtagjaik génállományát tanulmányozva két mutációt találtak, melyek a KLHL3, illetve a CUL3 géneket érintették. Mindkét gén a nátrium szállításának fokozásában, és a kálium szállításának csökkenésében játszik szerepet.
A vese funkcionális egysége a nefron, mely a vért szűri, visszaszívja azokat a szükséges anyagokat, amik a szűrletbe kerültek (például a sókat), és kiválasztják a vizeletet. A KLHL3, és a CUL3 befolyásukat a nefron végső szakaszán gyakorolják, és a mutáció felborítja a kálium és a pH homeosztázisát, így vezet magas vérnyomáshoz.
Animáció: HáziPatika.com