A száz évet is túlélő japánok száma 58 ezren is több a japán kormány legutóbbi felmérései szerint: a szám egészen pontosan 58 820. A felméréseket minden év szeptemberében publikálják az úgynevezett Időskor Tiszteletének Napja alkalmából, amely szeptember 15-re esik.
Az összehasonlítás kedvéért: Amerikában a 2010-es népszámlálás alkalmával 53 464 legalább százéves lakos volt: ez százezer emberenként levetítve 17,28 igen tiszteletreméltó korú embert jelent.
A világ legidősebb embere címet a Guinness World Records szerint egy japán hölgy, a 116 éves Misao Okawa mondhatja magáénak. A világ legidősebb férfija nem meglepő módon szintén japán: Sakari Momoi 111 évet élt meg eddig. Esetében még neve is árulkodik: a Momoi nevet alkotó japán karakterek egyikét “száz”-nak is kiolvashatjuk, a Sakari nevet pedig úgy is fordíthatjuk: az élet virágzása.
Ezekből a tényekből is látható: az egészségügyi fejlesztések Japánban jelentősen hozzájárulnak a hosszú élet megéléséhez. Japánban minden százezer emberre 46,21 százéves vagy annál idősebb ember jut, közülük majdnem 90 százalék pedig nő.
A hasonló statisztikák ráadásul várhatóan nem is fognak romlani, hiszen Japán élen jár a legmagasabb várható élettartamok listáján: a nők száz évnél idősebb ember volt , ez a szám 2050-re elérheti a 3,4 milliót is.