A magasvérnyomás-betegségnek két nagy csoportját különböztetjük meg: létezik elsődleges és másodlagos formája. A különbséget az jelenti, hogy meghúzódik-e valamilyen betegség a hipertónia mögött, vagyis van-e valamilyen állapot, amely provokálja a vérnyomás emelkedését. Ennek gyanúja általában akkor merül fel, amikor három különböző gyógyszeres, kombinált kezelésre sem reagál a beteg. Ilyenkor fontos hormonális eredetű probléma után is kutakodni, ugyanis igen gyakori, hogy az endokrin rendszer zavara okozza a hipertóniát. Elsősorban pajzsmirigy-túlműködés, valamint a mellékvese működési zavara vezethet vérnyomás-emelkedéshez - erről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni.
Conn-szindrómától is magas lehet a vérnyomás
A magas vérnyomást gyakran a mellékvese zavara idézi elő, és addig nem is fognak normalizálódni az értékek - és ezzel együtt megszűnni a panaszok -, amíg a hormonzavart nem kezelik. A mellékvese két részre tagolható: külső kéregállományra és belső velőállományra. Ezek eltérő funkciót töltenek be, más hormonokat termelnek. Az előbbi állítja elő többek között az aldoszteront, amely a vízháztartásban tölt be igen fontos szerepet. Közrejátszik ugyanis a víz és a nátrium visszatartásában, továbbá a kálium kiválasztásában.
Mivel ezek komoly befolyást gyakorolnak a vérnyomás szabályozására, az aldoszteron túlzott termelődése, azaz a Conn-szindróma könnyen hipertóniához vezethet, amelyet olyan tünetek kísérnek, mint a gyakori fejfájás, a szédülés, az izomgyengeség, a fokozott szomjúság és a gyakori vizelési inger. A Conn-szindróma hátterében leggyakrabban a mellékvesekéreg jóindulatú daganata áll, amiről képalkotó vizsgálatokkal lehet megbizonyosodni.
A gyógyulás kulcsa
Ha felvetődik a Conn-szindróma gyanúja, a betegség fennállását laborvizsgálatokkal, endokrinológiai funkciós próbák elvégzésével lehet igazolni. A kezeléshez legtöbbször műtétre van szükség, amelynek során a páciens megszabadulhat a betegséget kiváltó jóindulatú daganattól. Amennyiben valamilyen oknál fogva a műtét nem kivitelezhető, úgy gyógyszeres kezelés nyújthat segítséget. Ennek hatására normalizálódik a só- és vízháztartás, a vérnyomás pedig csökken - ismertette dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.
További tanácsok a vérnyomáscsökkentés érdekében:
- minimalizáljuk a stresszt,
- végezzünk rendszeresen pulzusemelő mozgást (a súlyzós edzéseket inkább kerüljük),
- kerüljük az alkoholok fogyasztását (napi egy pohár vörösbor megengedett),
- fogyasszunk vérnyomáscsökkentő gyógynövényeket, például valeriánát, galagonyát, fokhagymát, fagyöngyöt és csalánt!