Nagyon fontos, hogy az ünnepekre tervezett menüt előbb állítsunk össze, és ennek megfelelően vásároljunk – hangzott el a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges táplálkozásra fókuszáló, Merőkanál.hu elnevezésű projektjének videójában. Ahogy arra Miháldy Kinga dietetikus is kitért, ha bevásárlólista alapján vásárolunk, azzal két legyet ütünk egy csapásra: egyrészt rövidebb idő alatt végzünk az alapanyagok beszerzésével, másrészt pedig könnyebben elkerüljük az úgynevezett ingervásárlásokat.
A jóból is megárt a sok
A bevásárlás során figyeljünk oda a beszerzendő mennyiségre is. Gondosan számoljuk ki, hogy adott személyre mennyi étel lesz elegendő – ne essünk túlzásokba, kerüljük el az élelmiszer-pazarlást!
A dietetikus azt javasolja továbbá, hogy a desszertekből, ünnepi süteményekből is inkább kisebb mennyiséget készítsünk, és együnk ezek mellé friss gyümölcsöket, esetleg gyümölcssalátát. A rostdús gyümölcsök és zöldségek egyébként különösen jót tesznek az emésztésünknek a megterhelő karácsonyi lakoma után.
Ne feledkezzünk meg a mozgásról!
A szakértő arra is kitért, hogy a testmozgás az ünnepi időszakban is nagyon fontos. Amikor tehát az időjárás kegyes hozzánk, használjuk ki a lehetőséget arra, hogy minél több időt töltsünk a szabadban és nagyokat sétáljunk. Ez az emésztésünknek és a hangulatunknak egyaránt jót tesz majd.
Sokak szerint a karácsony nem is az igazi halászlé, harcsapaprikás, rántott pontypatkó, töltött káposzta, baconbe tekert libamáj, valamint a különböző csirke-, kacsa- és pulykasültek nélkül. Pedig a húsmentes fogások is lehetnek laktatóak, izgalmasak, és nem utolsó sorban: finomak. Dietetikus ajánlása.