Bár a tüzet korábban már ismerhették, főzésre mégsem használták azok az előemberek, amelyek elsőként kezdték benépesíteni Európát nagyjából 1,2 millió évvel ezelőtt. Étrendjük azonban húsban és növényekben gazdag volt, ezeket nyersen fogyasztották. A Yorki Egyetem kutatói a kontinens első betelepülő embereinek étkezéséről tudtak meg új dolgokat - számolt be a kutatásról az Index. Ehhez a Spanyolország északi részén fekvő Atapuerca-hegység egyik barlangjában talált előember maradványainak fogkövét tanulmányozták.
A főzés szerepe az evolúcióban
A mikrofosszíliákból nyers állati szöveteket, főzetlen keményítőszemcséket tártak fel, amelyek azt jelzik, hogy az itt élt előember füveket, egy fenyőfajta pollenmagjait, rovarokat fogyasztott, sőt egy fogpiszkáló darabjára is bukkantak a tanulmány szerint. Ugyanakkor a feltárt rostok mindegyike nyers volt, és a maradványokon semmi jelét nem találták faszénnek, ami általában a tűz közelségének a jele.
Régóta nem született konszenzus a kutatók között arról, hogy az első emberek mikor kezdték el használni a tüzet. Egyes szakemberek azzal érvelnek, hogy a rendszeres tűzhasználat mintegy 1,8 millió évvel ezelőtt elkezdődhetett, mások úgy vélik, hogy csupán 300-400 ezer éve. Előemberek afrikai lelőhelyein már rátaláltak az esetleges tűzhasználat legkorábbi bizonyítékaira. Az a tény, hogy a Atapuerca-hegységben lévő Sima del Elefante lelőhelyen nem találták nyomát a tűzhasználatnak, azt jelzi, hogy az Afrikából kivándorolt legrégebbi előemberek nem vitték magukkal a tűz ismeretét.
"Ezek a korai európai emberek ismerték és használták az erdős környezet adta lehetőségeket, hogy kiegyensúlyozott étrendjük legyen 1,2 millió éve. Számos különféle ételt fogyasztottak, vegyítették a keményítőben gazdag növényeket a hússal" - összegezte az eredményeket Karen Hardy, a Yorki Egyetem kutatója. Hozzátette: a főzés kezdetének pontosabb beazonosítása segíthet az emberi evolúcióról is átfogó képet kapni. A főtt étel több energiát biztosít, és a főzés összekapcsolható az agy méretének a gyors növekedésével, ami mintegy 800 ezer évvel ezelőtt ment végbe.
A főzés ideje kapcsolódik a nyálamiláz (azaz a keményítő cukrokká bontását végző enzimcsalád) képződéséhez is, ami a főtt keményítőtartalmú élelmiszerek emésztéséhez szükséges. Az agy fejlődésében jelentős szerepet játszott a keményítőtartalmú élelmiszerek fogyasztása, ami őseink étkezésének szerves részét is képezte - a paleo diétával kapcsolatos közhiedelemmel ellentétben.