Az egészséges és a dohányos tüdő közötti különbséget bemutató videó itt tekinthető meg !
Érdemes azonban a dohányzás elhagyásának hatásait is sorra venni. Az utolsó szál cigaretta elszívása után 20 perccel már jelentkeznek a leszokás előnyei, a szívritmus és a vérnyomás elkezd csökkenni. Az utolsó slukk után két órával a két egészségügyi érték már közelít a normálishoz. De két óra szükséges ahhoz is, hogy a nikontinhiány első tünetei jelentkezzenek - olvasható egy korábbi Healthline kutatási összesítésben.
A leszokás kezdete után 12 órával a vérben lévő szén-monoxid már nagyjából visszaáll a normális szintjére, ahogy a véroxigénszint is. Két nap elteltével az érzékszervi idegvégződések elkezdenek újranőni, a szaglás és az ízlelés érezhetően javul.
Nem is kell sok hozzá, csak 72 óra, hogy a nikotin teljesen kiürüljön a szervezetből. A hiánya tüneteket, például erősödő fejfájást vált ki. Az utolsó szál cigi után 2-3 héttel viszont a leszokás után jelentkező tünetek többsége eltűnik. A tüdőfunkciók jelentősen javulnak, könnyebb lesz a légzés.
A tüdő 1-9 hónap alatt már-már teljesen összeszedi magát. A köhögés és az időnkénti légszomj előfordulása drámaian visszaesik. A leszokás után 1 évvel a szívelégtelenség kockázata feleakkora, mint a dohányzós időszak alatt volt. Ha már 5 év is eltelt az utolsó szál elszívása után, a dohányzáshoz kötődő daganatos megbetegedések és érrendszeri problémák esélye is jelentősen csökkennek.
A leszokás után 10 évvel a tüdőrák kialakulásának esélye feleakkora lesz, mint a dohányosoknál. A száj- és torokrák esélye is csökken. A cigaretta megtagadása után 15 évvel pedig a dohányzás után a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának esélye pont akkora, mint a sosem dohányzó embereknél.
Forrás: hvg.hu