Az anyagcsere egyik legfontosabb szerve kétségkívül a máj, amely segít megszabadítani a szervezetet számos méreganyagtól, így például az alkoholtól, a gyógyszerektől és a tartósítószerektől. Fontos szerepet játszik a zsírok feldolgozási folyamatában, ráadásul ez még messze nem minden! Részt vesz többek között a fertőzések elleni védekezésben, továbbá egyes vitaminok tárolásában és előállításában is, a sort pedig lehetne még folytatni.
A hátráltató tényezők kiiktatása
A májról összességében elmondható, hogy az egyik legnagyobb és legösszetettebb belső szerv az emberi testben, egyben pedig a legkitartóbb is, hiszen kiemelkedő a regenerálódó képessége. Normális esetben gond nélkül el tudja látni az összes funkcióját, így a legjobb, amit tehetünk, pusztán az, ha igyekszünk nem túlfeszíteni a máj teljesítőképességének - egyébként meglepően tág - határait.
A hangsúly tehát a tehermentesítésen van, ami egy rendkívül egyszerű feladat. Pusztán ügyelnünk kell arra, hogy a májat fokozott működésre kényszerítő anyagok bevitelét minél kisebbre csökkentsük. Az alkoholfogyasztás minimalizálása e téren is igen áldásos elhatározásnak bizonyul, de a dohányzás és a túlzottan gyakori, nem feltétlenül szükséges gyógyszerek szedése is sokat segít. Érdemes tartózkodni továbbá a telített zsíroktól, olajban sült ételektől, nem is beszélve a tartósítószerekről és a koffeinről . Ha valamilyen vegyszerrel kell dolgoznunk, fordítsunk nagy gondot a munkavédelemre, hogy minél kevesebb méreganyag kerüljön a szervezetünkbe a belégzés által!
Természetes segítség
Hasonlóan testünk más részeihez, a májnak is szüksége van bizonyos vitaminokra a feladata maradéktalan ellátásához. Fontos tehát, hogy gondoskodjunk a megfelelő A- és E-vitamin-pótlásról, akárcsak a májsejtek megújulásában is szerepet játszó C-vitaminéról. Ebben a nyersen fogyasztott zöldségek és gyümölcsök remek forrást jelentenek, továbbá ezek a rostban dús élelmiszerek segítenek elkerülni egy másik nem kívánt állapotot is - a székrekedést. Ilyenkor ugyanis a pangó székletből újra felszívódnak a méreganyagok, ezáltal fokozva a máj leterheltségét. Emésztésünket kellő mennyiségű folyadékkal is támogathatjuk, ami megközelítőleg napi 2 liter vizet jelent.
Alkalomszerűen fogyasztva bizonyos gyógynövények ugyancsak jó hatással lehetnek májunkra. Az egyik legismertebb ezek közül a máriatövis, amelynek fő hatóanyaga a szilimarin. Ez a májsejtek membránját erősítve védi azokat a méreganyagoktól, másfelől pedig képes semlegesíteni a káros szabad gyököket, így óvja a szervet az oxidatív hatástól. A növény kivonatából készítenek tablettát, de terméséből és leveléből tea is főzhető. A máriatövis hatását a benedekfű hatóanyagai erősítik.
A mediterrán konyha előszeretettel használja az articsókát, amelynek szintén akad előnyös tulajdonsága a májműködés szempontjából. Cinarin nevű hatóanyaga egyrészt elősegíti az epeváladék kiválasztását, másrészt támogatja a sérült sejtek regenerálódását. A növény magas antioxidáns-tartalma hasznos a méregtelenítésben. Az articsóka nyersen jól passzol salátákhoz, leveléből pedig teát is lehet főzni.