Mint azt Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem intervenciós radiológusa az Inforádiónak kifejtette, Magyarország négyötöde jódhiányos terület, márpedig a göbök kialakulásának egyik kiváltó oka a jódhiány . Hazánkban népbetegségnek számít a probléma, különösen a nők esetében, akiknél négyszer gyakrabban fordul elő.
Észrevétlen csomók
A göbök a pajzsmirigyen kialakuló kis csomók , amelyek a szerv alul- vagy felülműködését is előidézhetik. Méretre lehetnek egésznek aprók, de akár olyan nagyok is, hogy szabad szemmel láthatóvá válnak a nyaki tájékon.
A pajzsmirigygöbök alig tíz százalékánál jelentkeznek a tünetek, így leggyakrabban ultrahangos vizsgálat során derül fény a meglétükre. Főként a nagy méretű göbök jelenthetnek problémát, az esztétikai változások mellett hangképzési, nyelési zavarokat, vagy éppen köhögést okozva. Egyes göbök hormont is termelnek, de ezek kezelésére is alkalmas a rádiófrekvenciás abláció - mondta el a radiológus, aki 2014-ben először végzett el ilyen jellegű beavatkozást Magyarországon.
Önköltséges beavatkozás
Az eljárás során helyi érzéstelenítés mellett egy vékony tűvel megszúrják a göböt, majd olyan hőmérsékletre melegítik a kóros sejteket, amelyben azok elpusztulnak. A páciens két-három óra múlva már haza is mehet, másnap pedig visszatérhet a megszokott életéhez.
A környező országokban a kezelés még nem érhető el, Ausztriában is csak most kezdődik a bevezetése. Sajnos az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) egyelőre nem finanszírozza, ezért jelenleg hazánkban a beavatkozás költségeit a betegeknek kell állnia.