A kutatást az új-zélandi New Otago egyetem és a közegészségügyi hivatal szakemberei közösen készítették. A kutatás vezetője, Nick Wilson a tapasztaltakról kifejtette, hogy az étkezési só (a sós ételek) jelentős általános kockázati tényezőt jelentenek. A csökkentő só bevitel viszont csökkenti a vérnyomást, ami aztán csökkenti a szívbetegségek és a stroke aránya.
„A kutatás célja az volt, hogy meghatározza az egészségügyi haszon remélhető az ételek sózásának visszafogásából, s ez milyen költségmegtakarítást jelent a büdzsének. Ki akartunk alakítani egy modellt, amellyel csökkenthető a só fogyasztás egy olyan országban, amelyben még mindig nagy teher a szívinfarktus és a stroke” – idézi a kutatót a Medicalxpress .
Arra jutottak, hogy a felnőttek só fogyasztását lassan a jelenlegi napi 3500 milligrammról (ez 1,5 teáskanálnyi) 2300 milligrammra kellene leszállítani. Ezt részben a feldolgozott élelmiszerek sótartalmának csökkentésével képzelik el. Összességében ez a stratégia oda vezet, hogy az új-zélandi felnőtt lakosok összesen mintegy 211 ezer plusz életévet szerezhetnek maguknak.
„Sok ember számára ez azt jelenti, hogy csak pár napot vagy hetet hosszabbodik meg az élete, de azok számára, akiket nem visz el a szívroham vagy a stroke-os az ötvenes éveikben, évtizedekkel hosszabbodik meg az életük” – jelentette ki Wilson.
A programból származó megtakarítás haszna Nhung Nghiem, közgazdász szerint elérheti a körülbelül 1,1 milliárd dollárt azáltal, hogy kevesebb stroke-beteget kell kezelni, nem veszik el a munkaidő, az emberek tovább élnek, és nem kerülnek kapcsolatba az egészségügyi rendszerrel.