A reflux betegségnek két típusa létezik. Az ismertebb a gasztroözofageális reflux (GERD). A betegség lényege, hogy a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem zár tökéletesen, ezért a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami a mellkasban maró érzést, gyomorégést okoz - ismertette a jellemző tüneteket dr. Hidvégi Edit gasztoenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A laringofaringeális reflux (LPRD) esetében a savas gyomortartalom egészen a torokig elér, és a gégét irritálja. Mivel sem a gége, sem a torok nem ellenállóak a savassággal szemben, az irritáció következtében megjelennek az első tünetek, amelyek az esetek többségében nem az emésztéshez kapcsolódnak.
A reflux egyik tünete az állandó köhögés
A gége tartós irritációja miatt a betegség gyakori tünete a rekedtség, különösen a reggeli órákban. A folyamatos köhögés és krónikus torokköszörülés is árulkodó jel, de akad olyan beteg, akinél a gombócérzés és a nyelési nehézség kivizsgálása révén derül fény a betegségre. Előfordulhat még keserű szájíz, fülfájás, asztmaszerű tünetek és nehézlégzés is.
A torok tartós irritációja miatt a beteg fogékonyabbá válik a légúti betegségekre, amelyek kezelése is csak tüneti lehet, amíg a kiváltó okot nem szüntetjük meg. A beteg káros szokásokat is kialakíthat, mint a folyamatos torokköszörülés, krákogás vagy az izmok túlzott feszítése beszéd közben.
Az elsődleges panaszok - rekedtség, köhögés, gombócérzés és krákogás - miatt első körben fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség. Ha egyéb kiváltó okot nem lehet azonosítani, akkor indokolt a gasztroenterológiai kivizsgálás is. Ha a tünetek alapján felmerül a reflux gyanúja, akkor gyomortükrözésre kerülhet sor, ezen kívül 24 órás nyelőcső pH monitorozással lehet diagnosztizálni a betegséget. A vizsgálat elvégzéséhez egy vékony szondát vezetnek le a beteg orrüregén keresztül a nyelőcsőbe. A szondán két érzékelő van, az egyik a gyomor-nyelőcső átmenet közelében, a másik fent a garatban. A betegséget igazolja, ha az LPRD jellemző tüneteinek jelentkezése és a nyelőcső, illetve a garat pH-értékének 4 alá való csökkenése (a savas vegyhatás fokozódása) egybeesik.
A reflux jól kezelhető gyomorsav csökkentő gyógyszerekkel, életmódváltással és étrendi változtatásokkal. Fontos elkerülni a gyomorsav termelését fokozó ételeket: a fűszeres, savas és paradicsom-alapú, zsíros ételeket, savas gyümölcsleveket, koffeintartalmú italokat, csokoládé és szénsavas italok illetve az alkohol fogyasztását és dohányzást. A tünetek enyhítésében fontos szerepet játszik az egészséges testsúly fenntartása, a túlsúly csökkentése és a túl szűk ruházat kerülése. Este lefekvés előtt 3 órával már nem szabad étkezni, és alvásnál az ágy fejvégi részét érdemes megemelni.
Forrás: allergiakozpont.hu