A csendes gyilkosként is aposztrofált szén-monoxid világszerte a mérgezéses halálesetek vezető okai között szerepel. Csak az Egyesült Államokban évente több mint 50 ezren szorulnak szén-monoxid-mérgezés miatt sürgősségi ellátásra. Magyarországon évente nagyjából 200 esetet regisztrálnak, elsősorban a fűtési szezonban, és ebből legalább tucatnyi végződik halállal - írja az Origo.hu .
A színtelen, szagtalan gáz rendkívül hatékonyan szorítja le a vér oxigénszállító fehérjéjéről, a hemoglobinról a hozzákötődő oxigént, és ha egyszer elfoglalta a hemoglobin oxigénnek szánt kötőhelyét, szinte lehetetlen onnan eltávolítani. Még ha az áldozat élve megússza is a szén-monoxid-mérgezés nyomán fellépő oxigénhiányos állapotot, az arra legérzékenyebb agy akkor is maradandó, olykor csak hónapok, évek alatt helyreálló károsodást szenvedhet.
Ezért aztán különösen nagy érdeklődést keltett a Pittsburgh-i Egyetem kutatóorvosainak a Science Translational Medicine című folyóiratban megjelentetett közleménye, amelyben a szerzők egy lehetséges szén-monoxid-ellenméreg kifejlesztéséről számolnak be.
Az általuk egereken már sikerrel tesztelt fehérje egyelőre az egyetlen olyan, orvosi gyakorlatban alkalmazhatónak tűnő molekula, amely képes kiszabadítani a hemoglobint a szén-monoxid halálos öleléséből.
"Hiába ez a leggyakoribb mérgezés a világon, még mindig nincs a kezünkben hatékony ellenszer a szén-monoxiddal szemben. Az általunk kifejlesztett fehérje rendkívül hatékonyan képes kivonni a szén-monoxidot a vérből, így lényeges előrelépést hozhat a gáz okozta mérgezéses esetek kezelésében" - szögezte le Mark T. Gladwin, a Pittsburgh-i Szív-, Tüdő-, Vér- és Érgyógyászati Intézet igazgatója.