A Rush Egyetem Klinikai Központjának kutatói szerint a medencefenék izmait erősítő gyakorlatok végzése, valamint ehhez kapcsolódó egészségneveléssel segíteni lehet a vizelettartási problémáktól szenvedő idősebb nőkön.
A kutatás eredményeiről az Észak-Amerikai Menopauza Társaság konferenciáján ezen a héten számolnak be San Diegoban. A frusztráló, gyakran kínos helyzeteket teremtő vizelettartási problémák milliók életét keserítik meg. Nőknél kétszer olyan gyakori, mint férfiak esetében, és becslések szerint az idősebb nők ötven százalékát érinti. A terhességek és természetes úton történt szülések miatt ugyanis könnyen meggyengülhetnek a medencefenék húgyhólyagot támogató izmai.
Az inkontinencia az otthoni vacsoráktól kezdve az éttermi alkalmakon át az egyszerű tekézésig az élet minden területén kellemetlenségeket okozhat, súlyos érzelmi és szociális terhet róva a betegekre, magyarázta Dr. Sheila Dugan, a Rush Hasi és Pelvikus Egészség Programjának társelnöke, a kutatás vezetője. Számos kezelési áll rendelkezésre, ám idősebb nők esetében nagyon hatékony lehet a medencefenék-izom erősítő torna. Segítségével elkerülhetők a gyógyszerek, illetve az invazívabb beavatkozások, például a műtét.
A mostani kutatásba hatvanöt 67-95 év közötti nőt vontak be. A résztvevők egyik csoportja hat héten át végzett ellenőrzött keretek között tornát. A cél a megfelelő has- és medencefenék-izmok azonosítása és erősítése volt. A hölgyek négy előadáson is részt vettek, melyek során a húgyhólyagot és medencét érintő alapvető egészségügyi tényekről hallhattak. A program végeztével 83 százalékuk állította, hogy tünetei javultak: ritkábban kellett vizelniük, kevesebb lett a vizeletcsöpögés testmozgás, köhögés, vagy tüsszentés hatására, és inkontinenciájuk kevésbé befolyásolta mindennapi életüket. Ritkább lett az éjszakai vizelés is, és mindezek hatására növekedett a betegek önbizalma. 82 százalékuk folytatni fogja a gyakorlatokat. A kontroll csoportban nem tapasztaltak javulást.
Képgaléria: HáziPatika.com