Jelek, hogy gyulladás van a szervezetben

A szervezetben kialakult gyulladások számos betegséggel összefüggésbe hozhatók. Milyen tünetek jelzik a problémát, és mi a teendő, ha gyanús panaszokat észlelünk magunkon?

A gyulladás a védekezőmechanizmusok bekapcsolódása. Részeként több kisebb alrendszer lép működésbe a szervezetben, például sejtpusztító, a sejteket a helyszínre toborzó, a célt kijelölő, végrehajtó és ellenanyagok kezdenek megjelenni, de egyidejűleg gyulladáscsökkentő termékek is megjelennek. Általában az immunrendszer valamilyen okból létrejött aktivizálódása váltja ki – foglalta össze dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa.

hasi fájdalom, gyomoszpanasz, fiatal nő
Többféle panasz is felhívhatja a figyelmet a szervezetben zajló gyulladásokra. Fotó: Getty Images

Az eredeti meghatározása szerint ezek a tünetek figyelmeztethetnek gyulladásra: pír, melegség, fájdalom és funkciócsökkenés. Összességében az alábbiak esetén érdemes krónikus gyulladásra gyanakodni:

  • megmagyarázhatatlan kimerültség, erős fáradtságérzet;
  • hőemelkedés;
  • izomfájdalom, -gyengeség és -merevség;
  • fejfájás;
  • hányinger, emésztési zavarok;
  • álmatlanság;
  • akaratlan fogyás.

Akut gyulladás esetén, ha a kiváltó ok például egy bakteriális fertőzés, intenzívebb panaszok jelentkezhetnek:

  • magas láz, hidegrázás;
  • szapora pulzus;
  • verejtékezés;
  • nehézlégzés;
  • szédülés.

Hogyan lehet kimutatni a gyulladást?

A gyulladás során a C-reaktív protein (CRP) szintje megemelkedik a vérben, ezt ki lehet a laboratóriumi vizsgálatokkal mutatni. Fertőzés esetén a CRP értéke pár óra leforgása alatt akár tízszeresére, százszorosára is emelkedhet. Ez az érték a gyógyulás ütemével együtt fokozatosan le is csökken. Krónikus betegségek esetén azonban tartósan magas maradhat.

Az emelkedett CRP-értéknek több oka lehet, például fertőzés, autoimmun betegségek (például rheumatoid arthritisz) vagy daganatos elváltozás. A CRP-szint emelkedése csupán arra utal, hogy a szervezetben valahol gyulladás jött létre. A gyulladás helyéről azonban semmit nem árul el. A laboreredmény tehát önmagában nem, csak a többi vizsgálati lelettel és a beteg panaszaival összevetve ad iránymutatást a diagnózishoz – hangsúlyozta dr. Kádár János.

A gyulladás sem mindig rossz

A szakember kifejtette, ha a laborvizsgálat gyulladást mutat a szervezetben, akkor meg kell keresni a kiváltó okát, majd ennek megfelelően kezelni. Ha a gyulladás a gyógyulást segíti, akkor nem szabad gyógyszerekkel mindenáron elnyomni, ha viszont olyan mértékű, hogy önmagában is veszélyezteti a betegeket, akkor gyulladáscsökkentőkkel lehet mérsékelni. Autoimmun betegségek esetén például kifejezetten hasznos a gyulladás enyhítése. Ilyenkor az immunrendszer működését elnyomó készítmények szedésére is szükség lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.