Jelek, hogy gond van a pajzsmiriggyel

A testünk csodálatos, intelligens rendszer. Minden egyes szervünknek megvan a maga szerepe, és ha minden jól megy, összehangoltan működnek. Bár nagyon is meghatározzák az életünket, néha meglepően keveset tudunk róluk. Ahhoz, hogy jól tudjunk bánni velük, nem árt, ha kicsit közelebbről megismerjük őket.

A pajzsmirigyünk apró és alig tapintható, mégis kulcsszereplő a testünk "színpadán". Nincs olyan szervünk, amire ne hatna a működése. Befolyásolja a hormonális egyensúlyunkat, az anyagcserénket, az idegrendszerünk állapotát, és a magzati fejlődésben is nélkülözhetetlen. Ha nem működik jól, az az egész szervezetünkre hatással van.

"Én vagyok a védőpajzsod"

A pajzsmirigyünk a nyakunk elülső részén, a légcső és a gége előtt, közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el - ott, ahol a nyakkendőt megkötjük. Két lebenyből áll, amelyeket egy szövetekből álló híd kapcsol össze. Olyan területeken, ahol megfelelő a jódellátottság, nagyjából a hüvelykujjunk elülső percével azonos nagyságúak a lebenyei. Magyarországon az Alföld középső részét kivéve sehol sincs elegendő jód , így a legtöbb magyar ember pajzsmirigye a fentinél 50-60 százalékkal nagyobb. Tömege körülbelül 20-40 gramm − a nőknek jellemzően nagyobb, mint a férfiaknak, és a pajzsmirigy betegségei is gyakrabban fordulnak elő náluk. A két lebenyben sok-sok apró üreg (tüsző) van - ezekben tárolódnak a pajzsmirigy által termelt hormonok - a tiroxin és a trijód-trionin, amit a laborvizsgálaton T4-gyel és T3-mal jelölnek.

Pajzsmirigy alulműködés: erre kell figyelni Magyarországon népbetegségnek számít a pajzsmirigy-alulműködés, amely a legtöbb esetben élethosszig tartó gyógyszeres kezelést kíván. Elég sok mindenre érdemes figyelni ennek során, amelyek közül most sorra vesszük a legfontosabbakat. Kattintson a részletekért!

A pajzsmirigy a szervezetünk legnagyobb belső elválasztású mirigye, tehát az itt termelődött hormonok közvetlenül a véráramba jutnak, és az egész testünk működésére hatással vannak. Serkentik a fehérje-, zsír- és szénhidrát-anyagcserét , fontos szerepük van a növekedési, fejlődési folyamatokban és az idegrendszer kiegyensúlyozott működésében is. Ha jól működik, pajzsként védi a szervezetünket a megbetegedésektől, ha viszont zavar támad benne, utat nyithat sokféle betegségnek.

"A jód az üzemanyagom"

Ha a pajzsmirigyünk a motorja számos létfontosságú folyamatnak a szervezetünkben, akkor a jód az üzemanyag, ami működteti. Ha nem kap elég jódot, akkor nem tudja kielégítően ellátni a funkcióját. Felnőtt korban naponta 150 µg a jódszükségletünk, ami terhesség, szoptatás és megterhelő időszakok esetén felmegy 180-200 µg-ra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pajzsmirigy túlműködésétől a szerv megnagyobbodhat
A pajzsmirigy túlműködésétől a szerv megnagyobbodhat

Jódozott só, tengeri só, tengeri herkentyűk és tengeri halak fogyasztásával tudunk ügyelni arra, hogy mindig legyen elég üzemanyaga a pajzsmirigyünknek. A szintetikus jóddal viszont legyünk óvatosak. Ha van már valamilyen pajzsmirigy-problémánk, és étrend-kiegészítő formájában extra jódot viszünk be, az belobbanthatja a panaszokat. A jód mellett a szelén is fontos a pajzsmirigyünk megfelelő működéséhez. Ebből naponta 50-100 µg-ot vigyünk be.

"Az agyalapi mirigy a karmesterem"

A laborvizsgálaton a pajzsmirigyhormonok − a T3 és a T4 - szintje mellett az agyalapi mirigyben termelődő TSH értéke árulkodik még a pajzsmirigyünk állapotáról. Az agyalapi mirigy folyamatosan figyeli és érzékeli, hogy a pajzsmirigyünk épp milyen állapotban van, rendben van-e a hormontermelése. Ha alulműködik, akkor az agyalapi mirigy fokozott munkára bírja őt, ezért több TSH-t termel. Ha viszont túlműködik, kevesebb TSH-t küld neki. Ha tehát a TSH szintje emelkedett, akkor pajzsmirigy-alulműködésre, túl alacsony értéknél pedig túlműködésre következtethetünk.

"Mi történik, ha megbetegszem?"

Ha a pajzsmirigyünk alulműködik, lelassul a szervezetünk anyagcseréje, fáradékonyabbak és fázósak leszünk, nehezünkre esik a koncentrálás, lassulhat a mozgásunk, a beszédünk, a gondolkodásunk, hízhatunk, a bőrünk hideggé, szárazzá, sápadttá és durvává válhat. Sok termékenységi zavar, meddőség és vetélés hátterében is a pajzsmirigy alulműködése áll, de ez a zavar magas koleszterinszintet , szívritmuszavarokat és depressziót is okozhat.

Az sem jó, ha a pajzsmirigyünk túlműködik. Az egyik szembetűnő tünet lehet, ha fokozott étvágy mellett is fogyunk, és gyakran van hasmenésünk. Mivel a pajzsmirigy az idegrendszerre is hat, a túlműködése remegést, idegességet, érzelmi labilitást is okozhat. Ilyenkor jellemzően felgyorsul a szívverésünk, nehezen bírjuk a meleget, jobban izzadunk, és megemelkedik a vérnyomásunk. Nőknél ez a zavar menstruációs panaszokat is okozhat. A pajzsmirigy túlműködésétől a szerv megnagyobbodhat. Ha könnyen kitapintható, esetleg már szabad szemmel is látható, akkor érdemes orvoshoz fordulni, mert valószínűleg pajzsmirigy-megnagyobbodásunk (strúmánk, golyvánk) van.

Az is előfordul, hogy a pajzsmirigy begyullad. Ezt okozhatják kórokozók, de lehet autoimmun eredetű is. Utóbbi esetben a szervezetünk olyan antitesteket termel, amelyek folyamatosan pusztítják a pajzsmirigy szöveteit. A vérképben az anti-TPO-szintből lehet következtetni arra, hogy zajlanak-e ilyen önmegbetegítő folyamatok a testünkben.

A pajzsmirigyben tapintásos vizsgálattal vagy ultrahanggal találhatnak apró göböket is, amelyek jóindulatú elváltozások, és jól kezelhetők. A pajzsmirigyrák gyakorisága az elmúlt 20 évben megháromszorozódott. Hazánkban a daganatos megbetegedések 3-4%-át teszi ez ki, ami nagyjából 400-600 új pajzsmirigydaganatos beteget jelent évente. Noha a betegség gyakoribbá vált, nem változott a halálozási ráta, mivel a korai stádiumban felismert megbetegedések többségénél teljes gyógyulás várható.

"Mit tegyél, hogy jól legyek?"

A pajzsmirigyünk működési zavarai általában azt jelzik, hogy kibillentünk az egyensúlyunkból: nem alszunk eleget, túl sokat stresszelünk, nem táplálkozunk megfelelően és keveset mozgunk. Ahhoz, hogy ne betegedjen meg ez a szervünk, egészséges életmódot kell fenntartanunk, és figyelnünk kell a megfelelő jódbevitelre. Érdemes legalább évente ellenőriztetni a vérképünket, hogy így információt kapjunk a pajzsmirigyünk állapotáról. Időnként önvizsgálatot is végezhetünk: tapintsuk át a pajzsmirigyünket, és ha nagyobbnak találjuk, vagy gyakran érzünk gombócot a torkunkban, forduljunk orvoshoz. A hormonok szintjét általában gyógyszeres kezeléssel állítják helyre, így a szerv is képes újra jól működni.

Zádrovich Aliz test-lélek terapeuta, szomatodráma-játékvezető írása

Közreműködött: dr. Breyer Helga belgyógyász

A cikk a Nők Lapja Egészség februári számában jelent meg.

A cikk a Nők Lapja Egészség februári számában jelent meg

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.