A javulás mértéke saját bevallásuk szerint a tudósokat is meglepte. Azoknál a nőknél, akik délutáni alvásuk előtt egy 13 perces mélyalvás-hipnózist hallgattak végig, a mélyalvás aránya 80 százalékkal nagyobb volt, mint akik semleges szöveget hallgattak ugyanekkor.
Azt már korábban tudták, hogy az alvászavaros pácienseket gyógyíthatja a hipnoterápia. Az azonban eddig nem bizonyosodott be, hogy mérhető-e az alvásuk változása - írják a Zürichi Egyetem közleményében.
Az alvás méréséhez mélyalvás úgy jelenik meg, hogy az agyban folyó elektromos tevékenység hullámmozgása igen egységes és lassú lesz.
A Freiburgi Egyetem Pszichológia Tanszékének kutatócsoportja hetven fiatal nőt kért meg arra, hogy a Zürichi Egyetem alváslaboratóriumában adják át magukat egy másfél órás délutáni alvásnak. A csoport egyik része lefekvéskor mélyalvás-hipnózist hallgatott, melyet egy alvásra szakosodott német hipnoterapeuta dolgozott ki.
Az derült ki, hogy hipnózissal nemcsak a mélyalvás hossza nőtt meg 80 százalékkal, hanem harmadával csökkent az ébren fekvés ideje is - írták a kutatók a című szaklapban megjelent tanulmányukban.
Az eredmények az alvásproblémákkal küzdő pácienseknek és az idősebbeknek lehetnek jelentősek, akik alvásminőségüket gyógyszerek nélkül szeretnék javítani - magyarázták a tudósok. A gyógyszerekkel ellentétben a hipnózisnak semmiféle mellékhatása sincs - mondta Maren Cordi, a tanulmány vezető szerzője.
Korlátja is van azonban a kezelésnek: csak a jól hipnotizálható nőknél működik, a kevésbé hipnotizálható résztvevőknél nem. A hipnotizálhatóságot a kutatás előtt szabványeljárással mérték meg, a résztvevőket közepesen jól és kevésbé jól hipnotizálhatóként kategorizálták.