Két hormon mindent visz

Kevés sokoldalúbb hormon kering bennünk, mint a pajzsmirigy által termelt hormonok. Gyakorlatilag az összes szervre és sejtre hatással vannak valamilyen formában, nem csoda hát, ha ez a kis pillangó alakú szerv ennyire fontos nekünk.

Előbb azonban mutassuk be röviden a pajzsmirigyet, mint a tiroxin (T4) és a trijód-tironin (T3) születési helyét. Ez a kis pillangó vagy mások szerint pajzs alakú mirigy a nyak elülső oldalán, a légcsövön fekszik, az ádámcsutka alatt, illetve nőknél az ennek megfelelő területen. Ha egészséges és megfelelően működik, nem tapintható. Vörösesbarna színe az őt gazdagon átszövő ereknek köszönhető.

A legfontosabbak a pajzsmirigyről

Feladata a hormontermelés , hormonjaival pedig teljes testünket irányítja, hiszen az agy, a lép és a nemi szervek kivételével testünk egész területén találhatóak a pajzsmirigy hormonra érzékeny sejtek. Amilyen kicsi, olyan fontos: koordinálja az anyagcserét, a csecsemő-és gyerekkori fejlődést és növekedést, beleértve az agy fejlődését is, és a test hőháztartását. A túl sok T3 és T4 felgyorsítja, a túl kevés lelassítja szervezetünket.

A hormontermelő szervet is hormonok szabályozzák

Természetesen a pajzsmirigy (thyroidea) nem magától találja ki, hogy mikor és mennyi hormont termeljen: őt is, mint minden mást, agyunk irányítja. Az agy egy része, a hipothalamusz termeli az ún. Thyroidea Releasing Hormont, a TRH-t, mely az agyalapi mirigyet (hipofízist) serkenti a TSH (Thyroidea Stimuláló Hormon) termelésére és kibocsátására. A pajzsmirigy a közvetlen utasítást a T3 és T4 termelésére végül a TSH-tól kapja meg. Van egy állandó, nyugalmi TSH-szint és termelődés, hiszen a TRH-hormon termelődése sem szünetel teljesen soha. Ha ehhez a nyugalmi szinthez képest kevés a TSH a vérben, az azt jelenti, hogy túl sok pajzsmirigyhormon termelődik, ha túl sok, akkor valószínűleg nem termelődik elég.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A rendszert egyrészt a mindenkori aktuális igények befolyásolják, másrészt egy negatív visszacsatolási rendszer, melynek lényege, hogy az idegrendszer felől befut az ingerület a hipothalamuszba, például azzal, hogy több hormonra lenne szükség. A kiadja a parancsot, termelődjön több TRH hormon, és serkentse az agyalapi mirigyet több TSH termelésére. A TSH végül a véráram útján eljut a pajzsmirigybe, ahol fokozott szintje fokozott T3 és T4 termelést eredményez. Fordítva, ha a vér pajzsmirigy-hormon szintje magas, azt érzékeli az idegrendszer, és kevesebb TRH fog termelődni.

A pajzsmirigyproblémák "kisakkozhatók"

Mindez azt is jelenti, hogy a vér aktuális pajzsmirigy-hormon, illetve TSH-szintje alapján meg tudjuk mondani, hogy van-e, és ha igen milyen probléma a pajzsmiriggyel. Például ha a vérben a T3/T4 hormonok szintje alacsony, míg a TSH, TRH hormonok szintje magas, az jódhiányos golyvára (a mirigy megnagyobbodik ugyan, de jód hiányában így sem tud megfelelni a jelentkező hormonigényeknek) utal.

Látszik tehát, milyen érzékeny és bonyolult ez az egyensúly, ezért ha pajzsmirigyünk (és az őt szabályozó rendszerünk) történetesen jól működik, azért igen hálásak lehetünk neki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.