A vérnyomás kordában tartásával a kockázat lényegesen lecsökken. A prevencióról dr. Kapocsi Judit , a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszélt.
Mi az a TIA?
A TIA tünetei
- féloldali gyengeség/bénulás - szédülés
- kettőslátás
- erős fejfájás
- nehezített beszéd
Meszesedés és vérrögök a háttérben
A TIA hátterében az egyik nagyon gyakori ok az erek belső felszínén kialakuló meszesedés ( koleszterin lágy plakk) és/vagy az egyenetlen felszínen keletkező vérrög kialakulása . Bár az illető kora is komoly rizikófaktornak számít ezen problémák kialakulásában, ám magas vérnyomás esetén a kockázat még inkább fokozódik. Ennek oka, hogy a hipertónia apró sérüléseket hoz létre az erek belsejében, majd egy idő után egyenetlenségek alakulnak ki, és meszesedés jön lére.
A TIA átmeneti iszkémiás rohamot jelent
Ez azonban egy ördögi kör, ugyanis az meszesedés miatti érszűkület hatására a vér keringési sebessége még inkább fokozódik, ami újabb sérüléseket eredményez, ami kiválthatja a vérlemezkék összecsapódását, és vérrögök keletkezhetnek. Ezek a rögök rossz esetben leszakadhatnak, majd a véráramba kerülhetnek - mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.
Vérnyomáscsökkentéssel elkerülhető az állapot
Látható tehát. hogy mind a TIA, mind stroke esetében fontos az erek állapotának védelme. Ennek érdekében célszerű egyrészt a megfelelő életmódra (mozgás, só-és koleszterinszegény táplálkozás , dohányzásról való leszokás), valamint a vérnyomás -akár gyógyszeres- csökkentésére helyezni a hangsúlyt.
Éppen ezért amennyiben már valaki átesett TIA-n, rendszeres vérnyomás-ellenőrzés szükséges, és ha magasabbak az értékek (>140/90 Hgmm), úgy szakorvosi konzultáció után személyre szabott terápia javasolt - tudatta meg a Trombóziksözpont.