A béldivertikulum keletkezése során a bél nyálkahártyája betüremkedik a bélfal izomrostjai közé, egészen a bél külső, hashártyával borított részéig. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a bélben kis tasakok, barlangocskák alakulnak ki, amelyek a bél üregével "közlekednek". Amennyiben egy adott bélszakaszon több kis tasak is jelen van, divertikulózisról beszélünk - derül ki a dr. Harasta Edit sebész, gasztroenterológus főorvos által lektorált cikkünkből .
Divertikulumok vélhetően civilizációs okok miatt alakulnak ki. Ez - főképp a fejlett országokban - helytelen, rostban szegény táplálkozást jelent, erre vezethető vissza az, hogy a béldiverkulózis ezeken a területeken jelenik meg nagyobb arányban. Megfigyelhető az is, hogy bár Afrikában és Ázsiában ritkábban fordul elő ez az eltérés, az ázsiaiak és az afrikaiak az Európába vagy Amerikába történő áttelepülést követően ugyanolyan arányban válnak érintetté.
Tüneteket általában nem a divertikulumok, hanem azok szövődményei okoznak. Maga a béldivertikulumok az esetek 80 százalékában nem okoz semmilyen panaszt, az orvosok csak véletlen leletként fedezik fel őket. Létezésükről jellemzően nem is tudnak a betegek.