Mi okozhat kiugró vércukorszintet?
A koffeintartalmú italok, mint a tea, a kávé vagy az energiaitalok, még abban az esetben is a vércukorszint emelkedését okozhatják, ha nem tartalmaznak cukrot. A koffein vércukorszintre gyakorolt hatása minden embernél más, ezért a cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciával küzdőknek érdemes megfigyelni magukat, hogy miként alakul a vércukorszintjük a koffeines italok elfogyasztása után, és ennek megfelelően alakítani a diétájukat.
Meglepő módon, a cukormentes ételek is a vércukorszint kiugrását okozhatják, elsősorban azért, mert ha cukor nem is, nagyobb mennyiségű keményítő lehet bennük. A cukoralkoholok (például a szorbitol vagy a xylitol) is nagy mértékben befolyásolhatják a vércukorszintet.
Kiugrást okozhatnak a gyorséttermi ételek, illetve azok, melyek nagyobb mennyiségű szénhidrátot és zsírt egyaránt tartalmaznak: a kínai ételek, a pizza, a sült krumpli. A magas zsírtartalom miatt ugyanis a vércukorszint tovább marad magasan, még abban az esetben is, ha a magas szénhidráttartalom miatt ez nagyon megemelkedik.
Betegség is okozhatja a vércukorszint kiugrását
Egy megfázás, fertőzés idején a szervezetünk megemelheti a vércukorszintet, hogy hatékonyabban küzdjön a kórokozók ellen, erre még rájönnek az elfogyasztott ételek is, sőt a gyógyszerek, például az antibiotikumok vagy a váladék feloldására alkalmazott szerek is a vércukorszint emelkedését idézhetik elő. Egyéb gyógyszerek is felelősek lehetnek a magas vércukorszintért, például a szteroidoknak és a vízhajtóknak lehetnek ilyen hatásai.
A stressz hatására is megugorhat a vércukorszint, amikor nagyon idegesek, feszültek vagyunk, a szervezetünk olyan hormonokat választ ki, melyek a vércukorszint hirtelen megugrását okozhatják.
Az aszalt gyümölcsök koncentrált formában tartalmazzák a gyümölcsben található cukrokat, több szénhidrát van bennük, mint friss társaikban, ráadásul hajlamosak vagyunk jóval többet enni belőlük a kelleténél. Ez a hirtelen nagy mennyiségű cukor a vércukorszint kiugrását okozhatja.