Kiütések, bőrpír az arcon - autoimmun betegség is lehet

Nyáron nem ritka, hogy a meleg, a napsütés vagy valamilyen kozmetikum hatására fura kiütések, bőrpír jelenik meg az arcon. Ha már hetek óta fennállnak a makacs tünetek, akkor érdemes orvoshoz fordulni, mert autoimmun betegség is állhat a háttérben.

A lupusz egy autoimmun betegség, vagyis a szervezet a saját sejtjeit támadja meg, emiatt pedig gyulladás alakul ki a bőrben, az ízületekben, a vérerekben, a tüdőben és a vesékben is - mondta el dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont főorvosa. A betegség tehát nem fertőz, ám krónikus, vagyis állandó kezelést kíván, amely akkor lehet a leghatékonyabb, ha minél korábban, az első tünetek megjelenésekor megkezdődik. Ezt nehezíti, hogy az érintettek sokszor nehezen jutnak el a megfelelő kezelőorvoshoz, hiszen a szerteágazó tünetek miatt nehéz azonosítani a betegséget.

lupusz
Elhúzódó kimerültség esetén autoimmun betegségre is érdemes gondolni

Mikor gyanakodjunk lupuszra?

Az elhúzódó fáradtság, a kimerültség, a hajhullás, a légszomj, a mellkasi fájdalom, a szorongás, a hízás vagy fogyás, az ízületek fájdalma, duzzanata, a hőemelkedés vagy láz már egytől egyig figyelmeztető jel lehet, ám ezt magyarázhatjuk a stresszel, a mozgásszegény életmóddal , a vitaminhiánnyal, illetve valamilyen fertőzést is sejthetünk a háttérben. Az arcon és az orrháton megjelenő, pillangóalakú kiütés a lupusz igen jellegzetes bőrtünete, megközelítőleg a betegek 40 százalékánál jelentkezik, így sokan emiatt fordulnak először orvoshoz.

A betegség szövődményei

A korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés segíthet megállítani vagy lelassítani az állapotromlást, a betegség szövődményeinek kialakulását. A lupusz ugyanis az egész szervezetet érinti. A kialakult gyulladásos állapot miatt a betegek jelentős részénél fordul elő vesekárosodás, érgyulladás, érelmeszesedés , terhesség esetén pedig megnő a vetélés kockázata.

Az UV-sugárzás rontja a tüneteket

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A betegek panaszai nyáron fokozódhatnak, a bőr fényérzékenysége miatt napfény hatására erősödhetnek. Az ultraviola sugarak azonban nem csak a bőrtünetekre hatnak kedvezőtlenül. Dr. Kádár János elmondta, hogy a napfény a betegek általános állapotát is ronthatja, a tünetek fellángolását okozhatja: láz, ízületi fájdalom jelentkezhet, a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok felerősödhetnek.

A lupusz betegségnek alig vannak csak rá jellemző tünetei. Az általános tünetekhez (láz, hasmenés, gyengeség) mindig a betegség aktív szakaszában megtámadott szervekhez köthető tünetek társulnak. A betegség lefolyása hullámzó, enyhébb és aktívabb szakaszok váltják egymást, utóbbiak súlyossága rendkívül változó. A tünetmentes és az aktív szakaszok időben is rendkívül változóak. A tünetmentes időszak éveken át is tarthat. Részletek!

A gyógyszerek fényérzékenységet okozhatnak?

A betegség kezelésének célja a gyulladásos folyamatok mérséklése, a szervkárosodások megelőzése. Erre szteroidok és immunmoduláns szerek szolgálhatnak. Tüneti szerként a bőrpanaszok enyhítésére kortikoszteroid tartalmú krémek javasolhatóak. Bizonyos készítmények, gyógyszerek fényérzékenységet okozhatnak, így felerősíthetik a meglévő panaszokat. Érdemes ezért erről minden esetben a kezelőorvossal konzultálni. Ha úgy érezi a beteg, hogy a fény is ront az állapotán, akkor akár a gyógyszer cseréje is megoldást jelenthet.

Forrás: Immunközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra